JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
ABC czytania dzieciom

Dodano: 2010-11-23
Język stanowi bodaj najważniejsze narzędzie, jakim posługuje się każdy człowiek, zarówno dziecko, jak i dorosły. Od tego, w jaki sposób będziemy kształtować nasz język oraz wpływać na rozwój języka, którym w przyszłości posługiwać się będzie nasze dziecko, zależy jakość jego funkcjonowania w świecie, kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej zapewnić dziecku możliwość dostępu do niczym nieograniczonych obszarów wiedzy, możliwość usprawniania umysłu. Celu tego nie osiągniemy bez czytania, gdyż proces lektury to skarbnica wiedzy i podstawa dla samodzielnego myślenia. I rzecz najważniejsza – uczyńmy z czytania przyjemność i potrzebę! Rozbudźmy w dzieciach zapał do czytania! Tylko w ten sposób, poprzez oswojenie dziecka z czytaniem już od najmłodszych lat, wyrobienie w nim nawyku czytania, damy mu szansę rozwoju intelektualnego.

Głośne czytanie z korzyścią dla naszych pociech

 

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że głośne czytanie dla przyjemności stanowi najlepszy sposób wychowania czytelnika na całe życie. Płynie z niego cały szereg korzyści, których nie da się osiągnąć w żaden inny sposób. Głośnie czytanie dziecku, codziennie przez 20 minut, to bowiem droga do jego przyszłych sukcesów w szkole i w późniejszym życiu zawodowym, droga w trakcie której dziecko osiąga pomniejsze korzyści, bez których końcowy sukces okaże się niemożliwy.

 

Wspólna lektura rodziców i dzieci to przede wszystkim zacieśnianie więzi pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Częstokroć bywa tak, iż wspólne czytanie wieczorną porą okazuje się jedyną chwilą w całości poświęconą tylko dziecku. Rozwijanie twórczej aktywności, wyobraźni, rozwój mowy i poszerzanie słownictwa, nauka koncentracji, a także rozbudzanie ciekawości świata – to tylko nieliczne, ale jakże bezcenne korzyści spośród tych, które zaoferować możemy naszym pociechom odbywając z nimi wspólną lekturę ich ulubionych bajek i baśni. Wielokrotne spotkanie ze znanymi, właściwie dobranymi postaciami literackimi pozwala na kształtowanie przyszłych wzorców osobowych, pomocnych w przyswajaniu wartości moralnych wpływających na właściwą, pozytywną postawę dziecka. Im więcej i częściej będziemy czytać razem z naszymi dziećmi, tym większa szansa na to, że wspólne czytanie, wzajemna ektura kojarzyć się będzie dziecku z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Ono samo poczuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne, rozwinie się w nim wrażliwość i empatia, ukształtują pozytywne emocje, co z kolei wpłynie na dalszy sposób postępowania, uchroni dziecko przed agresywnymi sposobami rozwiązywania problemów i konfliktów. W pełni wykształcony nawyk czytania to już tylko krok do bogactwa doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu, krótko mówiąc – najlepsza inwestycja w pomyślną przyszłość dziecka.

  
  

Kiedy zacząć?

 

Pytanie dotyczące dolnej granicy wieku dziecka, od której warto by rozpocząć wspólne czytanie, jest w zasadzie pytaniem bez odpowiedzi. Dlaczego? Otóż takiej granicy nie ma! Naukowcy udowodnili, że głośnie czytanie przynosi wymierne korzyści dzieciom nawet zaraz po urodzeniu. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać dziecku jeszcze nienarodzonemu. W wieku prenatalnym to właśnie zmysł słuchu jako jedyny jest stymulowany różnorodnie. Dziecko reaguje na bodźce dźwiękowe płynące zarówno z ciała mamy, jak i na te docierające z zewnątrz.

 

 

Jak czytać?

 

Technik głośnego czytania z dziećmi jest wiele. Ważne jest, by lektura książeczki stała się czynnością wspólną rodzicowi i maluchowi. Warto pokusić się o znalezienie takich książeczek, które umożliwiają wciągnięcie dziecka w czynność czytania, nawet jeśli nie posiadło jeszcze tej umiejętności. 

Czytać "razem” z naszą pociechą możemy, gdy zaczniemy od pozycji, w których w tekst pisany zostały wplecione kolorowe obrazki. Dziecko nazywając obrazki , uzupełnia historyjkę i ma wrażenie, że czyta razem z rodzicem.

Całkiem nową techniką jest czytanie wykorzystujące dialog. Jest to forma zdecydowanie bardziej aktywująca dziecko niż bierne słuchanie bajek przed snem. Podczas czytania bajki warto zadawać dziecku pytania dotyczące fabuły, bohaterów lub jego własnych przeżyć bliskich tym doświadczanym przez bajkowe postaci. 
 
Czytanie należy uczynić swego rodzaju domowym, codziennym rytuałem. Oczywiście, jeżeli nasza pociecha ma ochotę posłuchać opowieści nadprogramowo, nie należy jej tego odmawiać! Rytuał, jakim stanie się w naszym domu czytanie, winien być kojarzony z przyjemnością. Nie powinno się go jednak zbytnio przedłużać, żeby nie znudzić naszej pociechy. Podczas czytania weźmy dziecko na kolana lub połóżmy się obok niego. Ważne jest, żeby maluch czuł bliskość mamy lub taty. Książeczkę z coraz to nową bajką warto mieć ze sobą cały czas. Nigdy nie wiadomo, czy w poczekalni u lekarza, czy podczas długiej jazdy autobusem naszemu dziecku nie przyjdzie ochota na lekturę.
 

Głośnego czytania nie należy zaprzestać nawet, gdy maluch nauczy się już samodzielnego czytania. Jest to bowiem rewelacyjny zastępnik dla mało kreatywnej oferty telewizyjnej dla dzieci. Czytając dziecku głośno, z wprowadzeniem atrakcji w postaci zmiany głosów czy wydawania dźwięków, rozwijamy u niego wyobraźnię i budujemy ciepłą i bliską relację poprzez wspólne spędzanie czasu.
 

 

 

Co czytać?

 

Niezwykle ważne jest to, jaką książeczkę podsuniemy malcowi. Z pewnością niezawodna okaże się klasyka literatury dziecięcej. Na rynku nie brakuje pozycji, które dostosowują czasem dość okrutne baśnie braci Grimm do odbioru przez znacznie mniejszych dzieci.

 

Fundacja ABCXXI, organizator ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom” stworzyła listę 23 lektur. Lista dostępna jest na stronie Fundacji, gdzie znajdziemy również wiele ciekawych porad i informacji na temat potrzeby głośnego czytania.

 

W przypadku kiedy jednak chcemy zdecydować się na pozycję nową na rynku wydawniczym, która nie ma jeszcze swojego miejsca w kanonie literatur dziecięcych, warto kierować się przy wyborze książeczki kilkoma wyznacznikami.

 

Na początku musimy ocenić, czy proponowana fabuła zaciekawi naszą pociechę. Następnie warto przeczytać wybrany fragment, by stwierdzić, czy tekst został napisany ładną i poprawą polszczyzną oraz czy będzie zrozumiały dla dziecka. Obejrzyjmy książeczkę, zwróćmy uwagę na ilustracje, czy nie przestraszą naszego maleństwa. Postarajmy się stwierdzić, czy książeczka, którą zamierzamy dać maluchowi, propaguje pozytywne wzorce zachowań, uczy szacunku dla innych, a może pomaga rozwiązać jakiś problem z małego świata dziecka? Taką funkcję mają dostępne już na polskim rynku bajki i baśnie o charakterze terapeutycznym. Prezentują one historie, w których dziecko musi poradzić sobie, np. z rozwodem rodziców, strachem przed dentystą lub nawet potworem z szafy. 
Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.