JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Nie pozwalajmy dzieciom wadzić się z wadami zgryzu

Dodano: 2010-11-17
Kiedy mówimy o wadach zgryzu pierwsze skojarzenie bądź też wyobrażenie, jakie nam się nasuwa, dotyczy często obrazu krzywych zębów, a przecież wada zgryzu to nie krzywe zęby! Ażeby poznać, na czym problem polega, musimy zastanowić się nad samym pojęciem, by następnie móc pomyśleć o jej ewentualnych przyczynach i skutkach, a także podjąć odpowiednie kroki zmierzające w kierunku profilaktyki lub też leczenia poszczególnych schorzeń.

Pojęcie wady zgryzu

 

Najkrócej rzecz ujmując prawidłowy zgryz oznacza tyle, co właściwy stosunek zębów szczęki i żuchwy, toteż, myśląc logicznie, wada zgryzu polega na nieprawidłowym ustawieniu szczęki i żuchwy względem siebie. W jakiej sytuacji więc mówi się o wadzie? O wadzie zgryzu mówimy wówczas, gdy ustawienie zębów nie spełnia następujących warunków:

 

• każdy ząb winien stykać się z dwoma zębami przeciwległej szczęki (wyjątek stanowią dolne siekacze i środkowe oraz górne trzecie trzonowce, które stykają się z jednym tylko zębem)

• zęby górne powinny wystawać poza zęby dolne.

 

 

Rodzaje wad zgryzu

 

Oczywiście wady zgryzu mogą być różne. Wyszczególnia się siedem wad, gdzie charakter bądź rodzaj wady zależy od ustawienia zębów górnych względem zębów dolnych. I tak też mówimy o zgryzie otwartym, który powstaje wtedy, gdy między zębami górnymi a zębami dolnymi pojawia się prześwit, co oznacza, że zęby nie stykają się ze sobą. Następnie mamy: zgryz głęboki – powstaje on wówczas, gdy zęby górne zakrywają zęby dolne w stopniu wykraczającym poza normę (najsilniej ujawnia się ta wada w odcinku przednim, gdzie zęby górne zakrywają dolne w ponad 2/3 wysokości tych ostatnich. O tyłozgryzie można mówić w sytuacji, w której zęby górne znajdują się znacznie przed zębami dolnymi, co jednoznacznie wskazuje na to, iż rozwijająca się wada spowodowała znaczne cofnięcie się żuchwy. Postać odmienną, czy też odwrotną w stosunku do poprzedniej wady stanowi przodozgryz, gdzie przednie dolne zęby znajdują się wyraźnie przed górnymi. Interesującą wadą (dla ortodontów zajmujących się pracą naukową) jest tzw. zgryz krzyżowy, którego istota opiera się na niespełnieniu drugiej zasady warunkującej prawidłowy zgryz, w związku z powyższym o zgryzie krzyżowym mówimy wówczas, gdy którykolwiek z dolnych zębów położony jest na zewnątrz w stosunku do zębów górnych. Dwie ostatnie wady, czyli stłoczenia i zęby odseparowane, powstają na skutek braku bądź nadmiaru miejsca. I tak, w stłoczeniach zęby są obrócone lub układają się do wewnątrz bądź na zewnątrz w odniesieniu do innych zębów (powodem jest brak miejsca). W przypadku zębów odseparowanych zaś, nadmiar miejsca powoduje, że zęby nie stykają się ze sobą, a między nimi powstają widoczne luki.

 

 

Przyczyny powstawania wad zgryzu

 

Wady zgryzu, już to wiemy, bywają różne. Skupiają się one wokół dwóch aspektów. Istnieją bowiem wady wrodzone, dziedziczone po rodzicach, ale są również takie, jest ich znacznie więcej, które nabywamy w trakcie rozwoju. W związku z tym przyczyny powstawania wad mają zróżnicowane podłoże. Mówi się o przyczynach endogennych, spośród których wymienić należy: dziedziczność, krzywicę, niewłaściwe odżywianie oraz zaburzenia w obszarze wydzielania wewnętrznego (rzecz dotyczy najczęściej nadmiernego wydzielania przez organizm hormonu wzrostu, czyli akromegalii). Na przeciwległym biegunie znajdują się przyczyny, co do których mamy znacznie większą możliwość kontroli czy też większą możliwość podejmowania działań skutecznie zmniejszających ich wpływ na ukształtowanie się wady zgryzu. Są to przyczyny egzogenne, zatem te, które pochodzą z zewnątrz organizmu. Wśród nich wyróżnia się: oddziaływanie szkodliwych czynników na płód, ssanie palca, smoczka lub innych przedmiotów (stąd smoczki ortodontyczne minimalizujące niebezpieczeństwo powstawania wad), zaciskanie zębów lub zgrzytanie, nieprawidłowe ruchy języka, nadgryzanie lub zaciskanie warg, obgryzanie paznokci i gryzienie przedmiotów do pisania, nieprawidłowe oddychanie (przez usta), utrata zębów mlecznych lub stałych (w przypadku tych pierwszych utrata przedwczesna) i wreszcie urazy zębów. 

Skutki powstawania wad zgryzu

 

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że brak jakichkolwiek przeciwdziałań związanych z eliminowaniem bądź korektą wad zgryzu u dzieci, na samych wadach się nie kończy. Skutki mogą okazać się znacznie bardziej poważne. Nie chodzi już o przyszłe problemy z mówieniem, ale przede wszystkim o długotrwałe, przewlekłe zaburzenia uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jak choćby częste choroby przyzębia, próchnicę, a w konsekwencji również rozchwianie i wysuwanie zębów, a także zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Złe oddychanie (przez usta) i w rezultacie niewystarczające dotlenienie organizmu także powodowane jest wadą wymowy. Stąd biorą się częste przeziębienia oraz chrapanie podczas snu dziecka. 

Poważny problem stanowią konsekwencje związane z zaburzeniami w czynności gryzienia, żucia, a także trawienia. Przestrzegając przed wymienionymi powyżej skutkami powstawania wad zgryzu warto na koniec wspomnieć, że – i ten aspekt nierzadko wywiera na nas największy wpływ, gdyż jest najbardziej widoczny – wady zgryzu wpływają w ogromnym stopniu na nieestetyczny wygląd dziecka i związany z tym bezpośrednio, odczuwany przez dziecko dyskomfort psychiczny. Jedyna myśl, jaka się nasuwa w związku z powyższym, podszeptuje nam bezwzględną konieczność dbania o zgryz naszych dzieci, co zagwarantuje piękny uśmiech, tym samym również spełnienie marzeń wielu pociech. 

  

  

Profilaktyka i leczenie

 

Zadając sobie pytanie, w jaki sposób uchronić naszego maluszka przed wadą zgryzu, musimy wiedzieć, że działania zapobiegawcze przez nas podjęte nie mogą być jednorazowe, lecz długoterminowe i powinny rozpocząć się jak najwcześniej. Oto kilka podpowiedzi:
 

Okres niemowlęcy (od urodzenia do 12 miesiąca życia)

 

- prawidłowe karmienie: najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście karmienie naturalne, a gdy jest to niemożliwe, to stosowanie specjalnych smoczków o odpowiednim kształcie; podawanie pokarmów półpłynnych i papkowatych po upływie około 3 miesięcy. Gdy pojawią się pierwsze „mleczaki”, warto podawać dziecku suchy chleb, co powoduje wykształcanie się czynności odgryzania

- prawidłowe układanie dziecka do snu (główka nieznacznie uniesiona w stosunku do reszty ciała) i karmienia (pozycja skośna, co najmniej 45º do pionu).
  

 

  
Okres poniemowlęcy (od 12 miesiąca do 3 lat)

 

- najważniejszy jest sposób odżywiania: w odpowiednim momencie odstąpić od podawania dziecku pokarmów papkowatych, co nie pozwala na utrwalenie się dziecięcego sposobu połykania

- eliminowanie dziecięcych nawyków: ssanie palca, warg, policzków oraz oddychanie przez usta.

 

Wczesne dzieciństwo (od 3 do 6-7 lat)

 

- jest to okres, który charakteryzuje się intensywnym rozwojem narządu żucia. Na tym etapie również pojawiają się zagrożenia związane z atakami próchnicy, a także przeciągającymi się nawykami, takimi jak nawyk ssania. W grę wchodzi również nieprawidłowy sposób połykania i oddychania oraz schorzenia migdałków i powstające wady wymowy. W związku z tym należy bacznie obserwować swoje dziecko i w razie potrzeby zgłaszać się z dzieckiem do specjalisty (lekarz ortodonta, pediatra, stomatolog dziecięcy).

 

Późne dzieciństwo

 

- problemy z wadami zgryzu, jakie pojawiają się na tym etapie, najczęściej stanowią pochodną wcześniejszych zaniedbań, toteż charakter podejmowanych przez rodziców działań jest taki sam, jak w okresie wcześniejszym

- inną możliwość stanowi stosowanie aparatów nazębnych i to zarówno aparatów ruchomych, jak i stałych.

 

 

Lekceważenie wad zgryzu występujących u dzieci równa się częstym i nieprzerwanym kłopotom. Nieprawidłowy rozwój doprowadzić może nawet do deformacji twarzy, a tego z pewnością żaden z rodziców by nie chciał. Nie pozostaje więc nam nic innego, jak tylko przestrzec przed wyszczególnionymi tutaj problemami i zachęcić wszystkich dorosłych do obserwacji ich własnych pociech, by Ci mieli gwarancję na to, że uśmiechu malującego się na twarzach maluszków nie zdejmie błahostka przeradzająca się z upływem lat w poważny problem. 
 

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.