JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Prenatalne zdrowie maluszka

Dodano: 2010-10-06
System zdrowotny dziecka kształtuje się na wiele tygodni wcześniej od momentu narodzin. Budowany jest w znacznej części dzięki odżywianiu się mamy. Czas ciąży to wymagający okres zarówno dla mamy jak i dziecka. To też doskonały moment do prenatalnej opieki – czy to psychofizycznej bądź zdrowotnej nienarodzonego jeszcze dziecka. Przecież czas to... zdrowie!


Marzenie o chłopcu czy dziewczynce ustępuje miejsca jednemu z największych pragnień – bezpiecznego porodu i zdrowego dziecka, które przychodzi na świat. Nim maleństwo narodzi się, warto zadbać o jego witalność, dołożyć cegiełkę do wigoru, którym będzie się cieszył w ciągu swego – czego szczerze życzymy – cudownego dzieciństwa! 


Natura to siła
Nie trzeba wspominać, ile mają do zaoferowania warzywa, owoce, bogate w witaminy i niezbędne pierwiastki wzmacniające mikroelement po makroelemencie Twoje dziecko. Dużo daje właściwa dieta, która procentuje zmniejszeniem w przyszłości zachorowań na choroby społeczne.
Przy śniadaniu pamiętaj o cennych odżywczo płatkach owsianych. Zrezygnuj z kawy, herbaty – są źródłem niekorzystnej kofeiny dla dziecka (ta występuje też w bardzo pysznej czekoladzie). Idealne będą świeże soki, mleko, woda mineralna. Cenny spożywczo jest nabiał – dostawca mikroelementu: wapnia – odstaw sery żółte i sery pleśniowe kosztem białych twarożków – jeśli nie masz alergii na mleko, pij je w ilości 3 szklanek dziennie. Jedz kosztem zwykłego ciemny chleb – zbiór złożonych węglowodanów i pierwiastków takich jak: żelazo, cynk i magnez. Wzbogacaj jogurty otrębami, dającym naturalną energię.
Do obiadowych smakowitości można dodać gruboziarnistą kaszę. Mięso jest dosyć istotnym elementem pożywienia – bogate w żelazo, tak też bezwzględnie musi pojawić się w jadłospisie (głównie chude, ale ostrożnie z doprawionymi wędlinami, podobnie jak z przyprawami do potraw). Natomiast ryby, szczególnie tłuste spożywaj wymiennie w ciągu tygodnia oprócz kurczaka, indyka czy wołowiny. Kwasy omega-3 są bezcenne dla rozwoju płodu. Preferuj gotowanie, duszenie, aby zminimalizować wytwarzanie się nadmiernego i niekorzystnego tłuszczu (wybieraj oliwę z oliwek do przyrządzania potraw).
Bez różnorodnych warzyw nie ma co nawet zaczynać posiłków – bogate w kwas foliowy, o licznych zaletach dla przyszłego noworodka (jego system nerwowy). Co do owoców – można jeść ich nieograniczoną liczbę, pamiętając, żeby nie przesadzić ze smacznymi darami natury z innych stref klimatycznych niż polska (mogą uczulać dziecko). Oczywiście – jak ze wszystkim – nie należy celować w nadmiar witamin (szczególnie A, D, E, K). Mimo wielu stereotypów – wystarczy ilość jednej kanapki więcej niż dotychczas, by dostarczyć rozwijającemu się płodowi cennych wartości energetycznych (waga kobiety w ciąży wzrasta do około 10 kg). Zdecydowanie nie trzeba się przejadać!


Oddaję Tobie, co skryjesz w sobie...
Bezwzględnie zakazane jest spożywanie alkoholu czy nawet czekoladek z likierem (niektóre batony zawierają śladowe ilości alkoholu) przez kobiety w ciąży. Tak samo rzecz się ma wobec papierosów, narkotyków czy coli. Mogą one wpłynąć na upośledzenie płodu. Ostrożność należy zachować również w przypadku zażywania leków czy korzystania z prześwietleń rentgenowskich. Jeśli masz jakieś zwierzę w domu – skonsultuj z lekarzem, czy jego obecność w trakcie ciąży nie powoduje ryzyka dla płodu.
Odstąp od sprzątania środkami chemicznymi. Gdy bierzesz kąpiel lub prysznic – woda niech będzie letnia, nigdy ciepła albo gorąca – może to skończyć się źle dla dziecka lub wywołać krwawienie. Unikaj bardzo eterycznych perfum czy płynów do kąpieli.
Prócz licznych zakazów, nakazem obwarowana jest powinność aktywnego wypoczynku, ruchu i skonsultowanej z lekarzem – gimnastyki (bez nadmiernego wysiłku fizycznego). Owe konsultacje niech będą tak częste, jak tylko będziesz miała nawet najdrobniejsze zdrowotne dolegliwości. Trudne jest przechodzenie w optymistyczny nastrój na zamówienie, ale nadmiar stresów nie służy dobrze i dziecku, Tobie, jak i całej rodzinie.


Życie jest w Tobie
Każda przyszła mama ma prawo do badania finansowanego z kasy chorych, aby nie tylko dowiedzieć się o stanie swego dziecka na wiele tygodni przed narodzinami. Pozwala ono w okresie prenatalnym leczyć wszelkie niepokojące schorzenia płodu czy nawet wady genetyczne. Jak widać – współcześnie ochrona dziecka nie tylko uzdrawia, ale swego rodzaju lecząc – zapobiega i bezpiecznie opromienia świat rodziców ich witalnym słońcem – dzieckiem.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.