JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Urlop tacierzyński

Dodano: 2010-10-06
Jak tu nie nacieszyć się maleństwem, jak nie wspomóc żony, aby po części spełniać się w roli taty? Dotychczasowy 7-dniowy urlop ojcowski, zwany popularnym tacierzyńskim w małym, ale jednak w jakimś stopniu daje im tę sposobność. Na pocieszenie – od roku 2011 roku tydzień wspólnych chwil wydłużony został o kolejne siedem dni! Warto przybliżyć szczegóły tego płatnego urlopu – którego nie może nie przyjąć pracodawca.Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek najpóźniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Możliwość jego wykorzystania trwa do ukończenia przez dziecko 2 roku życia.


Jak jest i będzie
Przed 2 rokiem życia dziecka ojciec może w dowolnym czasie wziąć urlop tacierzyński, opłacany z zasiłku ojcowskiego (100% średniej pensji z ostatniego okresu 12 miesięcy pomniejszony o 13,71%). Wobec  (wspominanej wyżej informacji) wydłużenia owych urlopów od 2011 roku z 7 dni do okresu dwóch tygodni, automatycznie przedłużone zostaną urlopy macierzyńskie (ilość tygodni zależy od ciąży wielokrotnej). Urlop tacierzyński nie może być dzielony na różne okresy czasu.


Jak było i jest
Istnieją rozwiązania pośrednie, umożliwiające ojcowi wykorzystanie części urlopu, ale... macierzyńskiego. Muszą być wtedy spełnione dwa warunki:

 

  • gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, musi złożyć wniosek u swego pracodawcy, w którym to dokumencie zamieszcza aktualne dane o zatrudnieniu i miejscu pracy swego męża, który w ten sposób będzie kontynuował czas opieki nad ich dzieckiem

  • gdy matka umrze, ojciec jest jedyną najbliższą osobą, która musi zająć się maleńkim dzieckiem.

 

Na ten czas jedynymi pracownikami, którzy nie mogą skorzystać z przywileju urlopu tacierzyńskiego są służby mundurowe.


Parę słów o urlopie wychowawczym
Ów urlop jest możliwy dla każdego z rodziców i maksymalnie trwa on trzy lata (rozkładany na różne okresy z przysługującego im czasu); po ukończeniu 4 roku życia przez dziecko, możność jego uzyskania – wygasa bezpowrotnie. Może on być rozłożony w czasie, lecz jest niepłatny. Rodzice mogą wzajemnie wykorzystać urlop, ale razem maksymalnie będą opiekować się dzieckiem do trzech miesięcy. Wniosek musi być złożony pracodawcy na dwa tygodnie przed jego podjęciem.


Z myślą o tacie i rodzinie
Wprowadzanie urlopu tacierzyńskiego to chęć zapobiegnięcia dyskryminacji kobiet starających się o pracę, które nie mają pierwszeństwa w procesie rekrutacyjnym, gdyż dotychczas obawiano się, że zajdą w ciążę i skrzętnie skorzystają z urlopu macierzyńskiego. Umożliwienie pójścia na urlop ojcom to również wyjście z inicjatywą naprzeciw równym prawom, ale i obowiązkom w wychowaniu nowonarodzonych dzieci. Ale czy tylko? Wszak tata "pełną gębą" również kocha swą pociechę i w pewien sposób jego uczucia, radość, chęć poprzebywania dłużej ze swym dzieckiem czy – ogólnie – ojcostwo nie mogą być poddawane dyskryminacji.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.