JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Jak się bawić – to bawić tylko na całego!

Dodano: 2010-10-06
Przez zabawę do talentów dziecka! Od tego co najwspanialsze w życiu malca do tego, co najlepsze! Nie może więc dziwić znany nam widok bawiącego się zabawkami malucha – ten element rozrywkowy w życiu każdego dziecka pełni niezwykle ważną rolę – nie tylko umila czas, lecz jest czynnikiem determinującym wiele cech charakterologicznych i umysłowych.


A jakich? Takich mianowicie, które umożliwią mu swobodne nawiązywanie relacji międzyludzkich, emocjonalny angaż wynikający z rozrywki wśród swych rówieśników, wykształcanie się norm społecznych zachowań, poznania sytuacji życiowych. Poprzez rozwój samego siebie w tak przyjemny sposób, stopniowo zdobywa wiedzę o świecie, rozbudzając z czasem swoje pasje. Kształtuje ono swe zmysły, zabawa intensyfikuje "pobór mocy" wyobraźni dziecka, napędza zapotrzebowanie na korzystanie z pamięci. Rozwija zdolności językowe i uaktywnia barwną paletę stanów emocjonalnych. Podczas twórczych "zajęć" dziecko uczy się organizacji czasu, dążąc do założonego z góry celu (zbudowania jakieś konstrukcji, ułożenia obrazka, itp.) - ma to wpływ na poczucie odpowiedzialności wobec swych decyzji, uczy rozwiązywania problemów. A przy tym pozwala rozluźnić się dziecku, wstąpić na dłuższą chwilę do krainy zabawy.


Jestem dzieckiem w krainie zabawy
A co w niej jest? Ogrom zabaw i zabawek, multum frajdy mogącej być urozmaicaną, dostosowywaną do potrzeb chwili i ochoty na dany rodzaj rozrywki przez małego zucha. Bakcyl zabawy zostaje szybko podłapany przez dziecko, a Zabawolandia kusi swymi urokami pod każdą szerokością i długością geograficzną!
Kraina dobrej zabawy, prócz dobrze znanych praw nią rządzących, posiada szczególną konstytucję; oto jedne z jej bez liku przepisów:

 

 • przychodzi pani do... sklepu, domu, fryzjera i niech się toczy superzabawa!

 • gdzie są gilgotki?

 • koc niczym latający dywan: dziecko siada na kocu, który ciągnie rodzic po podłodze

 • dopowiadanie zdań do zdań poprzednich tworząc jakąś opowieść

 • gimnastyka figurowa, czyli mama z dziećmi bawią się w pokaz różnych figur gimnastycznych wzajemnie się naśladując

 • spotkały się misie i ucięły sobie pogawędkę – w rolach głównych dwoje lub troje dzieci

 • niespodziewana zamiana ról: mama jest córką, tata – synem

 • dyliżans na kolanach – dziecko siada na udach rodzica, a ten – siedząc na kanapie – stara się "jeździć" po nierównościach

 • stonoga wyrazów: należy wypowiedzieć nazwę wyrazu, który zaczyna się na tę samą literę, na jaką kończy się wymówiony przez mamę lub tatę – z określonego zakresu znaczeniowego, np. nazwy owoców, imiona, kraje, itp.

 • wszelkie tańce-wywijańce, muzyczne konkursy tańca lub śpiewu

 • gdzie podziało się ciastko – to trening na gibkość ciała rodzica, jak i dziecka-superposzukiwacza słodkiej przekąski, którą sprawnie chowa w ręku rodzic, za plecami lub głową

 • dziecko musi odnaleźć jak najwięcej przedmiotów, przypominających jakąś bryłę lub kształt

 • zabawa w chowanego, ale poszukiwania dotyczyć będą jakiejś zabawki

 • długopis – różdżką, a odkurzacz – protonowym pochłaniaczem zjaw z filmu "Pogromcy duchów", czy dowolny rekwizyt, który pozwoli Wam stworzyć przestrzeń prześwietnej zabawy!

 

Powyższe przepisy na dobą zabawę są najelastyczniejszymi z paragrafów na świecie – można je modyfikować i nadal świetnie się bawić! Należy pamiętać, iż każde dziecko ma prawo do nieograniczonego dostępu do zabawy, nie może być traktowane jako inwestycja, przejaw ambicji rodziców czy – co gorsza – zło konieczne! Na szczęście takie traktowanie, każda kraina zabawy odsuwa w niebyt... Przypomnijmy sobie dziecko, którym byliśmy, wejdźmy w kontakt z własnym malcem, co zacieśni jeszcze bardziej wspólne więzy.


Napędzani pięknymi chwilami
Widać, że ten przyjemny i podstawowy element dzieciństwa przygotowuje pociechę do późniejszego okresu dorastania, odgrywa niebagatelną rolę w wypełnianiu bagażu doświadczeń, z jakim przybywa z Zabawolandii wchodzący w fazę dojrzewania chłopiec lub dziewczynka. Póki co – dobrze, gdy zabawie dziecka towarzyszy również rodzic i zarazem twórczo ją kreuje, zachęcając malca do wymyślnej frajdy, będąc jego motorem napędowym swoistego TGV do bajecznie rozległych krain. Nie zabierajcie do nich lornetki czy kompasu – są one tuż obok Was.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.