JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Pragnienie zdrowia

Dodano: 2010-10-06
Ach, czysta i orzeźwiająca woda... Lecz nie dla wszystkich jest ona tak kusząca, no bo przezroczysta, bezzapachowa i jakaś taka surowa, nijaka. Szczególnie dla maluchów, gdzie w ich początkowych latkach życia, nie tylko walczyć trzeba z ich nowymi, nie zawsze właściwymi upodobaniami, ale z już określonym gustem. Nie bywa to łatwe, ale nakłonienie dziecka do rozkoszowania podniebienia wodą nie jest obojętne rodzicowi i naprawdę dużo czasu nie musi upłynąć, nim mama razem z tatą osiągną ten szczytny, zdrowotny zamiar.

Źródło życia – woda – towarzyszy nam codziennie (warto zaznajamiać z tym dziecko – jak cennym darem w naturze jest związek chemiczny: H20); a ta krystalicznie czysta, daleka od skażenia wielkich aglomeracji, może być naprawdę właściwym i przysłowiowym źródłem życia. Woda płynąca z kranu między innymi zawiera takie pierwiastki jak: cynk i kobalt uszkadzające wątrobę; ołów, rtęć, miedź niszczące układ moczowy. Przegotowywanie wody zabija co jedynie drobnoustroje do niej się przedostałe.


Palcem po wodzie... udoWODnione
Wody spotykane na półkach sklepowych dzielą się na dwa najważniejsze typy: mineralne i źródlane. Te ostatnie są niskozmineralizowane (około 500 mg/l); mineralne zaś o średnim lub wysokim stężeniu cennych mikro i makroelementów (500-1500 mg/l). Co płynie z picia wód mineralnych? Ano trzy ważne pierwiastki:

 
  • potas, pobudzający funkcjonowanie nerwów i mięśni

  • wapń, odpowiada za krzepliwość krwi, szkliwo zębów i strukturę kości

  • magnez, wpływa na układ nerwowy, działanie mięśni i serca

  • ...no i jest niekaloryczna, łatwo przyswajalna, reguluje w porę utratę wody przez organizm na wielu polach aktywności dziecka.


Jakie wodne zapotrzebowanie wysyła młody organizm dziecka? Oto wykaz w zależności od różnego wieku Twej małej pociechy:

 

  • niemowlęta – 700 ml dziennie

  • 1-3 latki – 1300 ml

  • 4-6 latki – 1700 ml

  • 7-10 latki – 2000 ml.


Wody niezwykle cenne dla Twego malca, no i rzecz jasna – bezpieczne – to te posiadające certyfikaty i atesty, podające miejsce ujęcia wody. Poniżej lista zalecanych wód dla Twojego dziecka, które są dostępne na rynku: Mama i ja, Nestle Aquarel, Nałęczowianka Junior, ŻYWIEC ZDRÓJ, Primavera. Nestle Aquarel i Nałęczowianka Junior prócz właściwego składu wskazanego dla najmłodszych, posiadają kolorowe etykiety, od razu przyciągające wzrok, nie tylko mamusi. Wody butelkowe po otwarciu mają maksymalny termin spożycia liczący 48 godzin, z racji ich naturalnego pochodzenia.


Cicha woda...
Gdy małe dziecko nie zna jeszcze smaków soków, tym większa nadzieja na "przyzwyczajenie" pociechy do picia wody mineralnej niskosodowej, źródlanej niskozmineralizowanej – wszystkie muszą być niegazowane i niesmakowe – to dobra alternatywa dla barwionych, owocowych napojów lub sokopodobnych cieczy imitujących naturalne przetwory. W starszym wieku dziecka – wybierając się na wycieczki bierzmy owe wody, a podczas wysiłku sportowego czy na lekcjach wychowania fizycznego, przypominajmy dziecku o gaszeniu pragnienia właśnie popularną "mineralką". Gdy nadal trudno przekonać malca do "białej" wody, można dodać do niej sok z cytryny, nie eliminując w ten sposób jej wartości odżywczych. Nie chodzi tu o wywindowanie wód mineralnych na czele innych soków, ale umocnienie ich pozycji na liście zalecanych i zdrowych środków spożywczych, prócz tych stricte żywieniowych – szczególnie, jeśli mowa o skarbach rodziców, czyli dzieciach w pełni okresu rozwojowego. Przykład zawsze idzie z góry, ale dorośli nie mają nawyku częstego korzystania z produktów wprost ze źródeł natury.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.