JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Ciążowe mity

Dodano: 2010-09-02
Nadmiernie wytężony okres intensywnej fizycznie i psychicznie 9-cio miesięcznej drogi prowadzącej do urodzenia dziecka w czasie ciąży, nie od dziś nastręcza mnóstwa wątpliwości, a jeszcze więcej ''cennych'' rad i tyle samo błędnych zachowań. Pragniemy przedstawić mity towarzyszące ciąży, częstokroć mylne i powodujące zbyteczne obawy. Wszelkich niepotrzebnych stresów każda mama z pewnością chciałaby sobie zaoszczędzić.Zazwyczaj w przypadku ciąży nie ma definitywnych przeformułowań dotychczasowych "dobrych rad" lub zakazów. Środek ciężkości "zawartości racji w racji" przesuwa się w stronę śmielszego przełamania danego ograniczenia lub jeszcze bardziej dokładnego przestrzegania sztandarowych reguł obowiązujących podczas ciąży. Tak też nie ma radykalnych rewizji istniejących stanowisk, względem odpowiedniego zachowania w ciąży. Wraz z rozwojem medycyny, badań nad wpływem różnych czynników na stan kobiety w ciąży i jej płodu, co najwyżej dokonuje się aktualizacja dotychczasowych zasad odnośnie bezpiecznej ciąży. Mit przechodzi w fakt i odwrotnie.

Stare-nowe wskazania
  • Sport to zdrowie – w przypadku ciąży powinno brzmieć: ruch, taniec, pływanie to zdrowie. I oczywiście umiarkowany, bez sportów wyczynowych, kontaktywnych, lecz z lekką gimnastyką, która nie tylko poprawia ogólny stan fizyczny i przyczynia się do łagodniejszego porodu. Odnośnie ruchu – problem tyczy się pochłaniającego czas komputera i przesiadywania w jednej pozycji przed nim. Należy robić sobie przerwy i często wstawać od biurka, by udrożnić krążenie.
  • Wielość kontrowersji na temat telefonów komórkowych wobec ciężarnych kobiet podczas tego brzemiennego stanu nakazuje zmniejszyć ich pole zasięgu – najlepiej korzystać z zestawu słuchawkowego i trzymać komórkę z dala od brzucha. Nie ma co chować telefonu do torebki, gdyż wytwarza on jeszcze większe promieniowanie, aby zachować ciągłą moc sygnału.
  • Absolutnie nie można stosować żadnych używek, podobnie środków spożywczych z kofeiną – np. czekolady. Wywołują one zmiany w Twoim układzie krążenia czy systemie nerwowym, a co dopiero u delikatnego organizmu.
  • Nie trzeba bać się farbowania włosów – najlepiej zrobić to po pierwszym trymestrze. Powinno się jednak zmyć farbę bez przedłużania czasu pozostawania jej we włosach, a także farbować je w pomieszczeniu z wentylacją. Ścinać włosy można bez żadnych przeciwwskazań, a zakup farby bez amoniaku będzie najpewniejszym rozwiązaniem.
  • Spoglądnie na kogoś o nieładnej urodzie może przenieść się na wygląd dziecka – jest to oczywiście dosyć absurdalny mit. Identycznie jak nadmiaru zgagi u kobiety odpowiedzialne za gęstość włosków noworodka.
  • Z kąpielami słonecznymi należy uważać – osłabiają organizm i mogą powodować przebarwienia skórne (używaj wysokich filtrów). Bezwzględnie zakazane jest korzystanie z solarium.
  • Piegi i spiczasty brzuch nie zawsze wskazują płeć dziecka – ów kształt brzucha nie oznacza narodzin chłopca, a zmiany genetyczne na skórze twarzy nie znamionują powicia dziewczynki. Podobnie jak apetyt na słodkie rzeczy nie zwiastuje przyjścia na świat dziecka o płci żeńskiej, a lubość w słonych i ostrych smakołykach – płci męskiej.
  • Uwaga na koty – szczególnie ich odchody mogą wywoływać toksoplazmozę odpowiedzialną w przyszłości za dręczące napady padaczkowe dziecka. Te samą chorobę wywołują spożywane sery pleśniowe, nieumyte warzywa, owoce i jedzone surowe mięso. Unikaj sałatek i pasztetów z powodu groźnej listerii.

Nagroda dla rodziców
Pamiętajmy, że dziecko w łonie matki odczuwa nierzadko podwójnie to, co jego mama spożywa, gdzie przebywa i co porabia. Podczas ciąży rodzice przyszłego noworodka zawsze kierują się jego dobrem, stąd też analogicznie jak do zapewnienia dziecku szczęśliwego dzieciństwa w dalszych latkach życia, czemu nie zadbać o pozytywne emocje rozwijającego się malca w czasie ciążowym?

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.