JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Kiedy w ciąży boli kręgosłup

Dodano: 2009-12-08
Ta typowa ciążowa dolegliwość zazwyczaj nie zapowiada poważniejszych kłopotów. Odpowiedni odpoczynek, niekoniecznie bierny, powinien Ci szybko przynieść ulgę.

Jeśli przed ciążą nie miałaś wady postawy oraz prowadziłaś aktywny tryb życia, kręgosłup powinien i teraz sprawnie funkcjonować. Jest bowiem konstrukcją niemal doskonałą: sprężystą, elastyczną, przygotowaną na zmiany. Zatem regularne przybieranie na wadze i typowe w ciąży (w związku z rosnącym brzuszkiem) wyginanie się odcinków piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi nie powinno go poważnie nadwerężyć.

Dawne grzeszki dają znać o sobie
Gorzej, gdy od lat zaniedbujesz swój układ kostno-stawowy. Jeszcze w dzieciństwie ortopeda zalecał Ci gimnastykę korekcyjną, a Ty zlekceważyłaś ćwiczenia? Często zakładasz nogę na nogę? Garbisz się? Śpisz na nierównym materacu? Najchętniej wypoczywasz na fotelu przed telewizorem i nie lubisz sportu? Tyjesz znacznie więcej niż trzeba (optymalne przybieranie to 9–14 kg do porodu)? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiesz twierdząco, prawdopodobnie rusztowanie, składające się z kości, stawów, mięśni i więzadeł podtrzymujących kręgosłup, zbuntuje się.

Co może się stać?
Może dojść do przemieszczenia się dysków, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej, a także ucisku na zakończenia nerwowe. Ból może pojawić się na każdym etapie ciąży, ale zazwyczaj dokucza w ostatnim trymestrze. Zwykle dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego, zwanego potocznie krzyżem. Czasem promieniuje do pośladków i nóg. Chociaż najczęściej doznajesz go „na własne życzenie”, nie musisz pokornie cierpieć i czekać, aż ustąpi.

Jak zapobiegać?
Nawet zdrowy kręgosłup daje o sobie nieprzyjemnie znać, gdy za długo stoisz, nieprawidłowo siedzisz lub nosisz nieodpowiednie obuwie. Jeśli musisz dłużej postać, staraj się od czasu do czasu raz jedną, raz drugą nogę opierać o stopień czy krawężnik. W ten sposób przenosisz ciężar ciała z nogi na nogę i aktywujesz różne partie mięśni. Nie siadaj na brzegu krzesła i zapewnij plecom solidne oparcie, a stopom możliwość znalezienia się wyżej, np. dzięki podnóżkowi. Zmieniaj pozycję, bo siedzenie w bezruchu powoduje ucisk na macicę i bolesne napięcie mięśni pleców.

Zapomnij o wysokich obcasach
Ciągłe szukanie równowagi jest nie tylko niewskazane dla kręgosłupa, ale i niebezpieczne, gdyż możesz się przewrócić. Nawet jeśli na szpilkach poruszałaś się sprawnie, teraz gdzie indziej masz środek ciężkości i wcześniejsze umiejętności nie wystarczą. Jednak obuwie nie musi być całkiem płaskie. Optymalna wysokość obcasa to 1,5 cm. Podeszwy powinny być grube i elastyczne, a but (także pod względem szerokości) dobrany do aktualnej wielkości stopy. Inaczej będziesz ruszać się nieprawidłowo i wskutek tego dodatkowo obciążać kręgosłup.

Nie choroba, ale...
Chociaż ciąża jest naturalnym stanem fizjologicznym, to nieprawda, że nie musisz zmieniać sposobu życia. Dla Twojego kręgosłupa ważne jest, by unikać niektórych prac domowych, takich jak upinanie firan, odkurzanie (wymaga przyjęcia zgiętej pozycji), a zwłaszcza przenoszenie i dźwiganie ciężarów. Jeśli nie możesz się powstrzymać przed prasowaniem, rób to na desce na tyle wysokiej, żebyś nie musiała się schylać. Podłogi też nie szoruj pochylona – naprawdę wystarczy przetrzeć ją mopem. Niech Ci tylko do głowy nie przyjdzie przenieść wcześniej pełnego wiadra z wodą do mycia! Możesz zaszkodzić nie tylko kręgosłupowi, ale w ogóle ciąży. Ustalając swój codzienny jadłospis, pamiętaj, że Twój kręgosłup nie jest z gumy i nie potrzeba mu większego obciążenia, niż przewidziała natura. Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się w ciąży zaledwie o 20 proc., czyli tak naprawdę jeden niewielki posiłek ekstra dziennie. To nie powinny być słodycze czy tłuste mięsa, a np. nabiał z owocami i warzywami.

W pozycji leżącej
Wielu przyszłym mamom bóle kręgosłupa dokuczają zwykle rano lub w nocy. Z rosnącym brzuchem trudno bowiem wygodnie ułożyć się do snu. Najlepiej będzie ci się spało na boku – nogę znajdującą się wyżej zegnij w kolanie, możesz podłożyć pod nią poduszkę. Ta pozycja odciąża plecy i ułatwia oddychanie. Na niewiele jednak się zda, gdy śpisz na nieodpowiednim materacu. Nie powinien mieć żadnych zagięć ani wypustek, nie może być na tyle twardy, by bolały Cię kości, ani tak miękki, byś się w niego zapadała. Łóżko powinno tworzyć równą powierzchnię – odpadają więc rozkładane kanapy. Zrezygnuj z dużej i miękkiej poduszki pod głowę. To ona zazwyczaj jest sprawcą dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa. Po nawet najlepiej przespanej nocy wstawaj stopniowo. Poprzeciągaj się trochę - mięśnie po długotrwałym leżeniu nie są w pełni gotowe do podjęcia nowych zadań. W ciągu dnia, gdy zabolą Cię plecy, raczej nie kładź się znowu do łóżka. Lepiej połóż się na dywanie, na plecach, z lekko uniesionymi nogami (niektóre kobiety wolą pozycję na boku) i wykonaj kilka spokojnych oddechów.

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.