JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Podróż za niejeden uśmiech

Dodano: 2010-09-02
Wakacje, ba, każdy wyjazd w inne miejsce a do tego piękna pogoda, moc atrakcji wraz z urzekającym klimatem jest lepsze niż najlepsza zabawka dana dziecku. Często od rodziców zależy, że powyższe czynniki w niczym nie będą zakłócone. Jakich wskazówek przed podróżą, w jej trakcie i po przybyciu na miejsce przestrzegać, aby wakacje dobrze zapamiętał mały podróżnik?Zdrowie dziecka i cudowne dzieciństwo to dwie uzupełniające się cechy wpływające na radosne samopoczucie malca. Ciekawe spędzanie każdej chwili na wakacyjnych eskapadach i zachowanie przy tym dobrego stanu jest priorytetową sprawą! Ważna jest też kwestia odpowiedniego wieku dziecka i dopasowanie go do rodzaju wypoczynku i odległości dzielącej od domu. Ta kwestia pozostaje otwarta i według uznania rodziców, na pewno jednak pierwszy wyjazd z malcem nie powinien być zaplanowany w dość dalekie miejsca ani nie powinien być nadmiernie długi.

Przed podróżą
Grunt to przezorność i spokojne rozplanowanie sobie nie tylko czasu po przyjeździe na miejsce, ale przygotowanie listy rzeczy niezbędnych w podróży. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą dokumenty umożliwiające pomoc lekarską dziecku, podbitą legitymację szkolną itp.. Gdy jedziemy za granicę należy wyrobić dziecku paszport lub tymczasowy dowód tożsamości oraz wykupić ubezpieczenie.
Liczyć się będą też, prócz zwykłych pakunków podróżnych – apteczka (a w niej bandaże, plastry, gaziki, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwodwodnieniowe, środki na ból gardła, wodę utlenioną) i rzeczy umilające jazdę (odtwarzacz audio-video, książki, gry, zabawki, poduszkę czy koc na noc).
Co do strojów zabieranych na podróż warto uwzględnić chociażby jeden chłodny dzień spośród 6 ciepłych. Istotna jest bielizna, a potem reszta ubiorów, które pozwolą dobrze czuć się dziecku – wygodnie i świeżo – nie muszą to być najdroższe stroje, ale praktyczne. Podobnie ma się rzecz z obuwiem – najlepiej zabrać sportową, wygodną parę butów, aby nic nie krępowało ruchów w trakcie zabaw lub zwiedzania.
Wszelkie rzeczy kosmetyczne i higieniczne będą nieocenione w trakcie wyjazdu – chusteczki, również te nawilżane czy nasadki na toaletę. W trakcie pobytu w upalnych klimatach zaopatrzmy się w odpowiednie filtry, a także okulary przeciwsłoneczne czy dżokejkę – najlepiej w kolorze jasnym. Na plażę nie zapomnijmy wziąć koców, ręczników, no i oczywiście zabawek dla dziecka!
Produkty spożywcze w tropikalnych krajach mogą być źródłem różnych zakaźnych chorób – warto wziąć drobny zapas wody, a słoiczki z jedzeniem dla malca będą jednym z bezpieczniejszych rozwiązań (należy unikać spożywania owoców i warzyw, picia wody, szczególnie z lodem – w jego skład może wchodzić nieprzegotowana woda). Weźmy ze sobą również plastikowe sztućce czy talerze – nie tylko z racji pobytu w ww. krajach, lecz dla wygody konsumowania posiłków.

W trakcie
Podczas wyprawy może ujawnić się choroba lokomocyjna – wcześniej, gdy dziecko się na nią uskarżało, przed kolejnym wyjazdem trzeba zgłosić się do pediatry, aby zaproponował odpowiedni medykament na to schorzenie. W trakcie podroży można zaproponować dziecku, aby spoglądało w najdalszą część horyzontu lub nie patrzyło na szybko zmieniające się elementy krajobrazu (aby zmylić mózg, który odbiera zmienne sygnały – widoki są ruchome, a przecież siedzi się w miejscu). Dzieci, które nie przekraczają swym wzrostem 150cm – muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, a obok musi siedzieć osoba dorosła. W trakcie podroży z malutkimi dziećmi nie zapominajmy o odpowiednio dawkowanych przerwach – również dla sprawnego załatwiania  potrzeb maluchów. Wyruszając samochodem w podróż, zaplanujmy ją tak, aby przebiegła w czasie pór najdłuższego snu malca.

Na miejscu
Przede wszystkim aktywny wypoczynek, a nawet rozpieszczanie swych pociech! Wakacje to wspaniały czas dla umacniania więzów rodzinnych! Ale żeby nie zapeszyć żadnych nieprzewidzianych kłopotów, kończymy w tym miejscu artykuł, życząc samych pomyślnych wiatrów, pogody i przepięknych wspomnień wszystkim dzieciom i rodzicom! Morze czy góry – te i inne miejsca należeć będą do Was!

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.