JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

1
Zabawna edukacja

Dodano: 2010-09-02
Smak dzieciństwa niejednokrotnie podkreśla słodki czas, jaki upływał na zabawie: beztroskie momenty spędzone w domu, na powietrzu, z rówieśnikami. I one: nieodłączne zabawki, gry, książki. To właśnie za fantazyjnie zamaskowaną formą zabawki ukrywał się edukacyjny sekret, co w głównej mierze podnosiło wartość zabawki, mimo walorów czysto rozrywkowych.Kwestia ceny za zabawkę to dość newralgiczny dylemat rodzica pragnącego dogodzić zainteresowaniom swego malca. Drogi często nie znaczy lepszy, ale też produkt nazbyt tani może nie spełniać celów edukacyjnych (świecąca i muzyczna ciuchcia a laptop uczący alfabetu). Cena zatem nie zawsze czyni cuda, więcej zależy od naszego rozeznania i aktualnych potrzeb dziecka.  Jakie są więc najpopularniejsze produkty edukacyjne dla najmłodszych?

Klocki i układanki
Prócz istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo podczas zabawy odpowiednimi zabawkami, spełniającymi określone normy, ważny jest aspekt edukacyjny. Jeszcze istotniejszym czynnikiem jest wiek i zainteresowania dziecka – zabawka nie może być męcząca, gdyż dziecko szybko się do niej zniechęci. Od najmłodszych lat składanie i wkładanie różnych elementów do innych form pasjonowało małe dzieci. Klocki bazują więc na swej dużej popularności, zestawy konstrukcyjne wciąż starają się być urozmaicane i modyfikowane przez producentów, a układanki prześcigają się w swych rodzajach (piankowe, 3D, konturowe). Funkcje tych zabawek to między innymi: rozwijanie umysłu dziecka – jego pomysłowości, spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej – jest tu również miejsce na ćwiczenie zręczności czy zdolności manualnych. W świecie klocków królują Lego i Cobi. W zestawach do składania ugruntowaną pozycję mają klocki magnetyczne Geomag, w drewnianych bryluje firma Eichhorn. Nie można też zapomnieć o popularnych sorterach klocków o wielu formach, polegających na dopasowywaniu ich w odpowiednie otwory. Z zabawek konstrukcyjnych należy wymienić firmę Smoby (m.in. duże zestawy imitujące urządzenia w mieszkaniach) czy zabawki z serii Sekrety elektroniki. W przypadku kultowych już puzzli za ich walory uchodzą: trening pamięci, umiejętność koncentracji, rozróżniania kształtów, myślenie przestrzenne. Gigantami w tej kategorii są Trefl i Ravensburger, a także Schmidt.
 
Gry
Rodzic raduje się, gdy widzi, jak dziecko w mig "chwyta" istotę zabawki, np. sortera klocków czy gier planszowych. Te ostatnie, a w szerszym zakresie ogólnie gry to edukacyjne eldorado. Gry planszowe, strategiczne, pamięciowe, losowe, karciane, zręcznościowe, elektroniczne to nieocenione źródło takich zdolności jak: wkład w rozwój logicznego myślenia, umiejętności koncentracji, treningu pamięci, zręczności, inteligencji i wykształcania interpersonalnych zdolności. Ugruntowaną renomę na rynku gier mają firmy Parker i Granna – przodują nie tylko dobrą rozrywką, ale i rozwijaniem powyższych cech umysłowych. Monopoly, Chińczyk, Szachy, Scrabble, Superpamieć, Bierki, Domino, Statki, Quizy to jedne z popularniejszych form spędzania czasu. Inne marki celujące w znane lub urozmaicone wersje legendarnych gier to: Alexander, Dromader i Adamigo.

Zestawy kreatywne
Stymulacja umysłu malca może być niepełna, kiedy trafi mu się zabawka dla wyższej grupy wiekowej – może on się nią bawić, ale nie do końca wykorzystać potencjał edukacyjny dla niej przewidziany. Dobrze jeśli zabawka posiada instrukcję, jakkolwiek byłaby nieskomplikowana – warto jednak się z nią zaznajomić, aby dowiedzieć się cennych informacji na temat jej wykorzystania. W przypadku zestawów kreatywnych od razu można przystąpić do twórczej zabawy. Wszelkie farbki, kredki, flamastry, kolorowanki, znikopisy, ale też masy plastyczne – ciastoliny, piaskoliny, piankoliny, plasteliny i modeliny to jeden z najlepszych przyjaciół dziecka w jego wolnych chwilach. To niemalże kolorowy zawrót głowy, a te produkty mają wpływ na wyobraźnię malucha, sprawność manualną i kreatywność, którą przelewa na papier, tablicę czy pulpit. Źródłem inspiracji i dobrej zabawy na pewno są marki, takie jak: Fisher-PriceLittle Tikes, Hasbro (Play-Doh), Cobi (seria Bindeez i Moon Sand).

Każdemu według potrzeb

Rodzajów jak i samych zabawek pojawia się na rynku co niemiara.  U rodzica powodują one ból głowy, a u dziecka ekstazę, istny raj na ziemi, wymarzony i kolorowy. PIKO czy Barbie (Mattel) - to przykładowy dylemat rodzica. Tak też niniejszy artykuł nie wyczerpuje w przykładach tego swoistego rogu obfitości. Zabawki edukacyjne to wspaniały podarunek dla dziecka. Urozmaicona frajda, uśmiech na twarzy dziecka, każdy wesoły i twórczy moment różny od poprzedniej i następnej chwili podczas wartościowej rozrywki. Dla rodziców to także przygoda  i możliwość codziennego poznawania swego dziecka i jego co rusz to nowych talentów!

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 1

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Zabawki edukacyjne

Dodano: 2011-02-22, Dodał / a: angii2000

Bardzo fajny artykuł. Zabawki powinny rozwijać zdolności maluchów i to zarówno te manualne jak i np. językowe. Zgadzam się z tym, że "Źródłem inspiracji i dobrej zabawy na pewno są marki, takie jak: Fisher-Price(..)". Do takich zabawek mogę zaliczyć między innymi Cyferkowy Telefonik tej marki. Zabawka zawiera wszystkie elementy, które zaciekawią malucha m.in wesołe, dwujęzyczne melodyjki, kolorowy cyferblat, przekładaną książeczką, wytłoczone figury geometryczne, 2 tryby zabawy oraz sznureczek do ciągnięcia.