JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Modnie i wygodnie

Dodano: 2010-09-02
Na rynku dostępnych jest wiele marek odzieżowych specjalizujących się w kolekcjach dla dzieci. Oferują naszym pociechom ubranka skrojone według najnowszych trendów, wykonane z rozmaitych tkanin. Staramy się ubierać naszych milusińskich zgodnie z obowiązującą modą. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odzieży dziecięcej? Własnymi upodobaniami czy sympatią dziecka do danych kolorów lub wzorów?

         

Ubranko dopasowujemy do wieku i rozmiarów dziecka
Ciuszek powinien być wygodny i pozwalać dziecku na swobodne poruszanie. Nie może uciskać, nie powinien też krępować ruchów. Na metce lub dołączonej etykiecie znajduje się rozmiar ubranka. Przed zakupem sprawdźmy jednak, czy rzeczywiście wymiary odpowiadają wymiarom naszego maluszka. Aby dopasować odzież, nie musisz wcale wybierać się z malcem do sklepu. W przypadku bluzek zmierz centymetrem szerokość pod paszkami, szerokość od ramion do dołu i długość rękawa od kołnierza i następnie porównaj z rozmiarami kupowanego ubranka. W przypadku spodni mierzymy obwód talii, bioderek i długość od pasa oraz od krocza do stóp.

Jaka marka?
Przy wyborze marki kierować się można także atestami lub opiniami innych mam na forach. Dobrze, żeby odzież wykonana była z naturalnych surowców (tkanin określanych potocznie oddychającymi), tak żeby skóra nie pociła się i nie odparzała. Jeśli kupujemy ubranka farbowane, zwróćmy uwagę czy barwniki są bezpieczne dla skóry.

Atesty, na które warto zwrócić uwagę:
  • Materiał wyprodukowany z przędzy posiadającej certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Od 1992 roku Oeko-Tex Standard 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azotowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.
  • Wyrób posiada znak "Bezpieczny dla niemowląt". Oznaczanie tym znakiem potwierdza, że wyrób nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia niemowląt (do ukończenia pierwszego roku życia) gwarantując prawidłowy rozwój i bezpieczne mikrośrodowisko.
  • Czysta Bawełna. Ubranko uszyto z miękkiej i miłej w dotyku bawełny (zawartość 100%). Wygoda i komfort jaki odczuwa wrażliwe ciało malucha w kontakcie z produktem wykonanym z naturalnych surowców nie mają sobie równych. Tkaniny bawełniane pozwalają skórze oddychać a jednocześnie dobrze ogrzewają. Są odporne na zniszczenie, bardzo dobrze się piorą i łatwo je utrzymać w higienicznym stanie. Nie ładują się elektrostatycznie i nie ulegają sfilcowaniu.

Wygoda noszenia i ubierania
Ubranko powinno łatwo dać się zakładać. Tu z pomocą przychodzą nam takie rozwiązania jak napy (zatrzaski) lub zamki błyskawiczne, które zapina się szybciej niż tradycyjne guziki. W przypadku bluzek lub sukienek wkładanych przez głowę sprawdźmy czy dekolt swobodnie przechodzi, nie zahaczając uszu. Dobrym rozwiązaniem są wszyte na ramionku napy – podczas zakładania zostawiamy je odpięte, zwiększając miejsce na wsunięcie głowy. To nieprawda, że im więcej napek w śpioszkach tym lepiej, bo jeśli będzie ich za dużo, to ich zapinanie zajmie więcej czasu niż zdjęcie ciuszka i ponowne jego założenie. Dla maluszków wybierajmy ciuszki, które gładko przylegają do ciała (bez falban, sztywnych kołnierzków i patek), co zapobiegnie odgnieceniom na ciele.

Wesoło i kolorowo
Dzieci same wiedzą najlepiej, co lubią nosić. Styl dziecięcy to styl sportowy, o czym pamiętają projektanci mody. Również kolorystyka w przypadku najmłodszych nie ma szczególnego znaczenia – to, co kolorowe jest modne w każdym niemal sezonie. Jeśli maluch chce założyć różową koszulkę do pomarańczowych spodni - nie zniechęcaj go. Jeżeli zdecydowanie twierdzi, że niepotrzebny mu sweter czy kurtka, bo jest mu w nim za gorąco – nie upieraj się, by je założył. Małe dzieci są bardzo ruchliwe, dlatego mogą się bardzo szybko zapocić. Bardziej niebezpieczne dla zdrowia jest przegrzanie niż zmarznięcie. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnego ubierania. Pomagaj, sugeruj, naucz dobierać właściwie kolory i style, a zobaczysz, ile radości sprawi Wam ten codzienny rytuał. Maluchy najszybciej uczą się przez naśladownictwo. Obserwując dorosłych, powielają ich zachowanie, słowa, gesty. Rodzic jest dla maluszka autorytetem. By skutecznie zachęcić malca do ubrania np. ciepłej kurtki wystarczy nieraz samemu podobną kurtkę założyć. To, że rodzic też taką odzież nosi, bywa często niepodważalnym argumentem.
Jeżeli pomimo dołożenia wszelkich starań Twoja pociecha twierdzi, że ubranko, które ma na sobie nie jest wygodne, koniecznie sprawdź ,co tak naprawdę się dzieje. Nie lekceważ żadnych sygnałów. Być może odzież w którymś miejscu została źle skrojona lub zszyta i krępuje ruchy, gumka uciska lub zastosowane barwniki lub nici podrażniają skórę. A przecież nie tylko piękno, lecz i wygoda to najważniejsze atuty odzieży.

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.