JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Bezpieczny sposób na niemowlęcą kolkę

Dodano: 2014-02-04
Kilka trójek na początek.. Co trzecie dziecko między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia zmaga się z przykrą dolegliwością jaką jest kolka. Jej napadowy charakter polegający na nieustannym płaczu dziecka przez mniej więcej trzy godziny, co najmniej trzy razy w tygodniu i przez nie mniej niż trzy tygodnie, może doprowadzić rodziców do granic załamania nerwowego. Taki scenariusz nie jest zbyt optymistyczny dla nowo upieczonych rodziców, ale bardzo często zdarzający się.

Sama patogeneza kolki nie została do tej pory wyjaśniona. Jedni winą obarczają dietę, łykanie nadmiernej ilości powietrza podczas jedzenia, stres rodziców, inni przyczyn dopatrują się we wrażliwym układzie nerwowym Malucha. Podczas gdy lekarze najczęściej przepisują środki farmakologiczne, wielu rodziców stara się wesprzeć ich działanie domowymi sposobami, które stosowane są od wieków na cały świecie.Powstające jak grzyby po deszczu poradniki zazwyczaj opierają się o te same zalecenia:

1. zachować spokój
2. ogrzać brzuszek dziecka
3. wykonać masaż
4. ciasno otulić dziecko kocykiem lub pieluszką
5. wydawać z siebie dźwięki przypominające szum (w tym celu można także wykorzystać nagrania szumu).


Większość rodziców popełnia poważny błąd ogrzewając brzuch dziecka strumieniem ciepłego powietrza z suszarki (która chociaż wydaje przyjemny dla dziecka dźwięk, może go łatwo poparzyć) lub termoforem z gorącą wodą (istnieje ryzyko zalania dziecka). W momencie napadu histerii u dziecka trudno też biec do piekarnika i podgrzewać popularne woreczki z pestkami wiśni. Tu liczy się czas i bezpieczeństwo. Z polecanych produktów dostępnych na rynku należy zatem wspomnieć o polskiej SuperZabawce MR B. Jej sekretem jest wkład solny, który po zgięciu patyczka nagrzewa się do temperatury 54 stopni Celsjusza. Kieszeń izolacyjna znajdująca się na plecach MR B gwarantuje utrzymanie temperatury do godziny. Wkład ogrzewający jest wielokrotnego użytku. Po zastosowaniu wystarczy włożyć wkład do gorącej wody na kilka minut. Jest nietoksyczny, bezpieczny i co najważniejsze - nie powoduje oparzeń! SuperZabawka MR B jest również odpowiedzią na rosnącą świadomość rodziców na temat rozwoju niemowląt i prawidłowej stymulacji ich zmysłów poprzez połączenie czerni, bieli i czerwieni, metek i elementów wydających dźwięk. Ciepło nie tylko uspokaja dziecko, ale działa rozkurczowo na mięśnie, które nagrzane lepiej poddają się masażowi.

Kroki masażu:

1.     Rozgrzej brzuszek dziecka!

2.     Używając delikatnej oliwki o naturalnym składzie przystąp do wykonania masażu. Przesuwaj dłonie w dół brzuszka. Raz jedną, raz drugą dłonią. Wykonaj 3 ruchy każdą ręką. Ruch ten nosi nazwę koło wodne.

3.     Zegnij delikatnie nóżki dziecka i przysuń je do brzuszka. Utrzymaj tak nóżki przez około 6 sekund po czym delikatnie je rozluźnij chwytając za łydki lub stopy i potrząsając. Dokładnie ta jak strzepuje się pyłek z kocyka czy przesiewa mąkę. Nie szarp dziecka i nie wyrywaj nóżek, ruch nie może być gwałtowny. Uwaga: jeśli Maluch nie chce przykurczyć nóżek, możesz położyć na jego brzuszku własne dłonie i lekko ucisnąć.

4.     Następnie wykonaj najistotniejszy ruch polegający na zataczaniu kół zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jedną dłonią wykonaj półokrąg jakby kreśląc na tarczy zegara godziny od 12 do 6, po czym uzupełnij okrąg drugą dłonią. Nie odrywaj rąk od brzuszka, Twój dotyk działa rozgrzewająco i kojąco. Wykonaj 6 kółek. Ruchem kolistym możesz masować brzuszek dziecka również podczas zabawy czy noszenia na rękach. Pamiętaj: zawsze masuj okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To niezwykle istotne dla pracy jelit.

5.     Powtórz sekwencje z przytulaniem zgiętych nóżek dziecka do brzuszka.

6.   Powtórz kroki masażu 3 razy. Podnieś, przytul i pocałuj niemowlę nucąc mu do ucha głośne „Szzssssssssssss”. Jeśli dziecko głośno płacze możesz spróbować uspokoić je równie głośnym gwizdaniem. Odwrócenie uwagi pomoże mu zapomnieć o bólu i skupić się na czymś innym. Masaż idealnie wpływa na tworzenie więzi z dzieckiem.MR B został zaprojektowany i wykonany w Polsce. Wszystkie jego elementy, od materiałów i wkładu grzewającego, aż po metki, pochodzą z naszego kraju.

Materiały, z których został wykonany MR B posiadają certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”. Wkład ogrzewający posiada Atest Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Nr PL/DR 011626.

 

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.