JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
White&black, czyli świat widziany okiem niemowlaka

Dodano: 2011-11-09
Z półek sklepowych z asortymentem dziecięcym krzyczą do nas, wydawać by się mogło, wszystkie kolory tęczy. Gdzieś jednak zapodziały się najważniejsze odcienie – czerń, biel i czerwień, które, co może Was dziwić, mają niezwykle ważny wpływ na prawidłowy rozwój niemowlaka.

Dziecko przychodzące na świat ma bardzo słabo rozwinięty zmysł wzroku, ponieważ jak wiadomo w brzuchu mamy możliwości ćwiczenia go były ograniczone. Przez pierwsze miesiące widzi to, co znajduje się w odległości ok. 30 cm od niego. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, by po narodzinach stymulować prawidłowy rozwój zmysłu wzroku, dotyku i słuchu oraz rozwój psychoruchowy dziecka. Wielokolorowe zabawki dla najmłodszych są niedostosowane do ich potrzeb. W ćwiczeniach pomagają przedmioty w kontrastowych barwach i o wyraźnych wzorach. Dziecko reaguje na nie, śledzi je wzrokiem, z czasem próbuje dotykać i gaworzy patrząc na nie. Badania wykazały, że najmłodsi z zainteresowaniem przypatrują się czarno-biało-czerwonym wzorom. Jeśli rodzic zauważy, że dziecko nie śledzi zabawek wzrokiem lub wodzi za nimi tylko jednym okiem, jest to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego. Szybka wizyta u specjalisty może pozwolić na wykrycie nieprawidłowości. W najlepszym wypadku okaże się, że to fałszywy alarm.

Niektórzy rodzice próbują na własną rękę przygotowywać czarno-białe plansze lub wydruki i zawieszać je nad łóżeczkiem swojej pociechy. Nie ma nic złego w domowych sposobach, jednakże są one niewystarczające. Małe dziecko musi doświadczać, dotykać, sięgać, musi z pomocą wzroku ćwiczyć inne zmysły, by skoordynować ich pracę. Dlatego też bardziej praktyczne są przedmioty codziennego użytku, które są na tyle blisko dziecka, że może je nie tylko obserwować, ale jednocześnie dotykać je i poznawać. Wystarczy stworzyć dziecku odpowiednie warunki, a wrodzona, naturalna ciekawość zrobi już swoje.

Zestawienia kontrastowych barw dziecko widzi wyraźnie, dostrzega ich krawędzie, a nawet odbiera ów obraz jako ruchomy, płynny. Przebywając w takim otoczeniu, niemowlak zwiększa aktywność swojego mózgu i tym samym sprawniej się rozwija. To dobry start dla małego człowieka, by wyrósł na inteligentną i zdolną osobę.

Do niedawna na polskim rynku bardzo ciężko było o zabawki i akcesoria dla niemowląt w kontrastowych czarno-białych barwach. Produkty tego typu można było sprowadzać z zagranicy, co oczywiście wiązało się z wysokimi kosztami. Dziś bez problemu można nabyć całą serię akcesoriów zaprojektowanych specjalnie z myślą o niemowlętach i to rodzimego, polskiego pochodzenia. Tworzy je dla najmłodszych firma white&black.

Wśród proponowanego przez white&black asortymentu znajdziemy pościel i ochraniacze na łóżeczka, rożki, pled, koce z uchwytami i bez uchwytów, poduszki do karmienia i oczywiście zabawki. Wszystko to zostało opracowane we współpracy z psychologami, terapeutami i osobami zajmującymi się wzronictwem, a także rodzicami, którzy mając sporą praktykę dzielą się swoimi cennymi spostrzeżeniami.

Jedną z rzeczy wyróżniających produkty white&black jest ich uniwersalność i stylistyka daleka od infantylności. Ładne, przyjazne i dzieciom, i dorosłym wzory sprawiają, że dom nie zamienia się w dziecinną fortecę, tylko nabiera charakteru. Niektóre produkty, jak np. pled czy poduszka "bezpieczny sen" z powodzeniem mogą towarzyszyć dzieciom, gdy podrosną. Nie musimy po dwóch-trzech latach chować ich na dno szafy.

W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by wspierać rozwój intelektualny i psychoruchowy dzieci, dostosowywać otoczenie do ich potrzeb i możliwości, by być świadomym rodzicem. Jedną z myśli, która przyświeca twórcom marki white&black jest hasło "Nie patrzymy w lustro, tylko przez okno".

Wszystkie produkty szyte są w Polsce z hipoalergicznej bawełny, co zapewnia dzieciom bezpieczeństwo i komfort, a rodzicom spokojny sen, bo nie muszą martwić się o pochodzenie artykułów użytkowanych przez ich dzieci. Niektóre zaś, jak np. Kostka edukacyjna Kociak czy Pluszowa żmijka z szeleszczącym ogonem szyte są dla Waszych szkrabów ręcznie.

Powyższa wiedza prawdopodobnie wprowadziła w Waszych głowach zamieszanie, bo oto okazało się, że wielokolorowy świat proponowany przez większość producentów akcesoriów dziecięcych powinien wyglądać nieco inaczej. Jeśli nie jesteście do końca przekonani do czarno-białego świata niemowlaka, sprawdźcie sami, jak reaguje Wasze dziecko. Jeśli już zdecydowaliście się na taką aranżację przestrzeni, mamy dla Was akcesoria, które pomogą urządzić pokoik Waszego dziecka.Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.