JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

3
Czy ktoś jeszcze boi się dentysty?

Dodano: 2010-11-23
Słowo "dentysta” przeraża nawet najbardziej odważnego rodzica. Kojarzy się z bólem, długim leżeniem w niewygodnej pozycji i nieprzyjemnym zapachem środków medycznych. Mając takie skojarzenia z pewnością jako rodzice, chcielibyśmy uchronić naszego malucha przed takimi wspomnieniami z wizyty u stomatologa. Naprzeciw oczekiwaniom rodziców małych dzieci zaczęli wychodzić stomatolodzy, tworząc gabinety przyjazne dziecku, które jest przecież bardzo wrażliwym pacjentem.Pedonocja to dział stomatologii obejmujący przede wszystkim leczeniem chorób jamy ustnej u małych dzieci. Stomatolodzy specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się także profilaktyką chorób uzębienia u dzieci. Jako dziedzina, pedoncja została wyodrębniona głównie ze względu na odmienną budowę i to zarówno zębów, jak i narządów żucia. Dziedzina ta zajmuje się takimi zagadnieniami jak:

 

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania
  • leczenie zębów mlecznych
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych
  • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci
  • profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci.

 

Dodatkowo, by ochronić dzieci przed próchnicą, w ofercie znajdziemy różne zabiegi profilaktyczne jak lakierowanie, czyli pokrywanie specjalnym płynem ochronnym miejsc, w których może rozwijać się próchnica. Możliwe jest wykonanie lakierowania całych zębów preparatami z fluorem, przez co szkliwo zęba zostaje wzmocnione. Innym zabiegiem jest lakowanie, czyli wypełnienie specjalnym preparatem szczelin w zębach, co uniemożliwia dostanie się resztek jedzenia i rozwoju bakterii, a tym samym redukuje powstanie próchnicy.


  

Co to takiego "wizyta adaptacyjna"?

 

Zanim pojawimy się z naszym maluchem na pierwszej wizycie, na której dziecko będzie musiało usiąść na fotelu dentystycznym, stomatolodzy proponują tzw. wizytę adaptacyjną. Podczas niej dziecko ma szansę oswoić się z nowym miejscem. Nasza pociecha spotyka się wówczas z lekarzem dentystą, poznaje pielęgniarki oraz, by tak rzec, "zwiedza” gabinet. Wygląd takiego miejsca często bardziej przypomina niewielkie przedszkole niż przychodnię lekarską. Ciepłe barwy ścian z pewnością dodadzą otuchy małym pacjentom, a kolorowe fartuchy personelu nie nasuwają skojarzeń z nieprzyjemnymi szpitalami dla dorosłych. Wizyta adaptacyjna ma przede wszystkim za zadanie oswojenie z aparaturą i fotelem. Formą przypomina bardziej zabawę, a wszystko po to, aby przyszłe zabiegi nie budziły obaw w małym pacjencie.
  

                 
  
Jak wygląda zabieg?


Oczekiwanie na wizytę z pewnością nie będzie nudne. Nasz maluch może spędzić czas w kolorowym i atrakcyjnym kąciku zabawy. Podczas kontroli lub leczenia zębów dziecku może towarzyszyć jego ulubiona maskotka. Aby zaspokoić ciekawość malucha, w niektórych gabinetach podczas kontroli do jamy ustnej wprowadzana jest kamera, a nasz maluch może na ekranie oglądać jej wnętrze.

Gdy zachodzi konieczność podjęcia leczenia w przyjaznych gabinetach, dba się o jak największy komfort dziecka. Maluch korzysta ze specjalnego fotela dostosowanego do swojego wzrostu. 

Podczas borowania może oglądać na zamieszczonym w gabinecie ekranie telewizyjnym ulubione bajki.  Dziecko może także wybrać kolor zakładanej plomby, co włącza je w proces leczenia. Na koniec maluchy dostają drobne upominki, którymi stomatolodzy nagradzają je za odwagę wykazaną podczas zabiegu. Takie rozwiązanie sprawia, że dzieci chętniej pojawiają się na kolejnych wizytach.
 

Żeby nie bolało

 

Aby uniknąć bólu podczas leczenia małych ząbków, lekarze proponują rodzicom zastosowanie "gazu rozweselającego", czyli podtlenku azotu lub znieczulenia komputerowego. Zabiegi leczenia zębów mlecznych wykonywane są przy miejscowym znieczuleniu, które może mieć formę żelu o owocowym smaku, co z pewnością zminimalizuje strach małego pacjenta.


  

Co po zabiegu?

 

Przyjazne dzieciom gabinety dentystyczne oferują także szeroko rozumianą profilaktykę. Rodzice otrzymują wskazówki dotyczące prawidłowej diety i pielęgnacji zębów oraz informacje mówiące, w jaki sposób zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej i wadom zgryzu. Organizowane są także zajęcia warsztatowe, podczas których rodzice i dzieci poznają zasady utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W ramach działalności gabinetów powstają także kluby dla małych pacjentów, którzy dbają o swoje, wcześniej wyleczone uzębienie.

  

Stomatologia Przyjazna Dzieciom

 

Warszawa:

Pan Krokodyl, ul. Ratuszowa 11, 22 670 17 02

Hippolit, Warszawa, Żoliborz, ul.Gen. Zajączka 11 C3

Elefant, ul. Szolc-Rogozińskiego
 

Kraków:

Studio Stomatologii dziecięcej, Skrzat, ul. Miłkowskiego 23

"Jabłuszko”, ul. Długa 88/3
 

Gdańsk:

Stomatologia dziecięca "Wiewiór K”, Al. Hallera 137

Uśmiech na 5 - gabinet stomatologiczny, Al. Wojska Polskiego 31
 

Wrocław:

Royal Dent, ul. Leszczyńskiego 5

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PRIMA-MED, ul. Daszyńskiego 27

Gabinet Stomatologiczny 'All-Dent', ul. Partynicka 32 E
 

Łódź:

Prywatna Przychodnia Stomatologiczna "Zgryz", ul. Rzgowska 152/154

Gabinet Stomatologiczny NZOZ Jk-Dent, ul. Okoniowa 6 lok. 3 blok 605
 

Poznań:

Stomatologia Przyjazna Dzieciom ul. Pniewska 37; ul. Strzeszyńska 63

Klinika Dental Prestige, Poznań – Chartowo, os. Zodiak, ul. Barana 15 (wjazd od str. ul. Kurlandzkiej).   

Komentarze

ilość komentarzy: 3

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

niedaleko pada jabłko od jabłoni

Dodano: 2011-10-26, Dodał / a: zębowa wróżka

my naszego małego nauczylismy myć ząbki i póki co odpukać nie mamy problemów. chetnie myje rano i wieczorem. wszystko zalezy od tego, jak dbaja o to rodzice, szczegolnie gdy dziecko jest male. jak olewają sprawę i go tego nie nauczą, to sami sobie winni, szkoda tylko, ze potem dziecko cierpi... :(

Odradzam Hippolit na zajączka

Dodano: 2011-08-09, Dodał / a: Beata

Masakra. Brak komunikacji z dentystą.

Studio stomatologii dziecięcej Skrzat w Krakowie

Dodano: 2011-01-26, Dodał / a: bet

Odradzam Studio Stomatologii dziecięcej Skrzat w Krakowie. Porażka jeśli chodzi o leczenie dzieci. dzieci są tak na przyczepkę doklejone do tego gabinetu. Co z tego że na ścianie jest wymalowany skrzat skoro reszta nie jest przyjazna dzieciom. Na korytarzu kilka zabawek, nie dość że w opłakanym stanie to jeszcze brudne, chyba nie były nigdy czyszczone. Pani stomatolog zainteresowana tylko dziećmi, które chętnie siadają i otwierają buzię. Zero kontaktu i podejścia do dzieci trudnych. Reakcja na dziecko, które nie chce otworzyć buzi - nie to nie może innym razem otworzy. a za wizytę nie zapomina zainkasować należnego. I jeszcze przy dziecku, które się boi pani stomatolog pozwala sobie na głos tłumaczyć na czym polega znieczulenie - tj. strzykawka i igła. Z czym do dzieci??? Na pewno nie jest to gabinet przyjazny dzieciom!!!!