JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Astma pod kontrolą

Dodano: 2010-11-19
Zapadalność na astmę wśród dzieci zwiększa się z każdym rokiem. W większości przypadków pierwsze zetknięcie się z tym problemem wywołuje reakcję szoku, niedowierzania czy nawet poczucia bezradności. Niemniej jednak pocieszenie przynosi fakt, że stosowane obecnie środki farmakologiczne pozwalają na całkowitą kontrolę objawów choroby, dzięki czemu dzieci chorujące na astmę mogą prowadzić aktywne życie w takim samym stopniu jak dzieci zupełnie zdrowe. Wystarczy poznać istotę choroby i dobrać odpowiednie leczenie.

Astma – cóż to takiego?

 

Astma to choroba, która atakuje drogi oddechowe, wąskie kanaliki, którymi przepływa powietrze do płuc podczas oddychania. Jej istota polega na tym, że u dzieci astmatycznych drogi oddechowe są szczególnie wrażliwe na czynniki drażniące, takie jak: przeziębienie, grypa, reakcja alergiczna na pyłki, zwierzęta futerkowe, kurz czy dym papierosowy, które w czasie ataku powodują twardnienie ścianek mięśni dróg oddechowych i w konsekwencji ich zwężenie. Dodatkowo błona śluzowa dróg oddechowych staje się nabrzmiała i wytwarza lepki śluz, co jest współprzyczyną trudności z oddychaniem i duszności.

 

 

Przyczyny i jej objawy

 

Trudno określić, co dokładnie stanowi przyczynę zachorowań na astmę, ale jedno jest pewne. Skłonność do występowania alergii u dzieci jest czynnikiem, który ma znaczny wpływ na pojawienie się jej objawów, do których najczęściej zalicza się: mocny kaszel, który występuje szczególnie w nocy i po wysiłku fizycznym, szmery w klatce piersiowej (świszczący oddech) oraz duszności. Prawdopodobieństwo zachorowania na astmę jest znacznie większe w przypadku, gdy oboje rodziców są astmatykami.

 

Jednoznaczne stwierdzenie wystąpienia objawów astmy u małych dzieci stanowi niemały problem. Rzecz wiąże się z ich właściwą „interpretacją”, ponieważ objawy, które są charakterystycznymi objawami dla astmy, wywołują również inne schorzenia oddechowe, jak choćby ostre zapalenie oskrzelików czy obturacyjne zapalenie oskrzeli. Dlatego w tym celu niezbędna okazuje się konsultacja z lekarzem specjalistą.

 

 

Rodzaje astmy

 

Powszechnie uznaje się, że astma może występować w trzech zasadniczych postaciach: łagodnej, przy której dziecko kaszle i ma świszczący oddech, ale mimo wszystko chętnie uczestniczy w zabawach i utrzymuje apetyt, następnie umiarkowanej, kiedy dziecko budzi się w nocy, a podczas zabawy kaszle i ma ataki duszności, i wreszcie ciężkiej –  wówczas dziecko jest niespokojne i nie może zasnąć, ze względu na występujące ataki kaszlu, nie ma ochoty ani na zabawę, ani na jedzenie i z trudem łapie oddech. Zdarza się również tak, że pojawia się u dziecka sinienie warg.

Leczenie i profilaktyka

 

W leczeniu astmy najważniejsza jest kontrola jej przebiegu, którą możemy uzyskać przy pomocy różnorodnych leków, które podaje się etapowo. I tak też leczenie rozpoczyna się tzw. lekami objawowymi. W dalszej kolejności podaje się leki profilaktyczne. Jakość leczenia na tym etapie zależy od postaci astmy, indywidualnej reakcji dziecka na leki oraz częstotliwości ich przyjmowania. Leki objawowe są pomocne w wyeliminowaniu objawów astmy występujących w danej chwili i zwane są bronchodilatatorami. Stosuje się je również przed wysiłkiem fizycznym, a podaje przy pomocy niebieskiego inhalatora. Z kolei leki profilaktyczne zaleca się w sytuacji, kiedy dziecko przyjmuje leki objawowe częściej niż raz dziennie. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia poważnych ataków. Jako że leki te należą do grupy sterydów (kortykosterydy), to wywołują one nierzadko obawy wśród rodziców. A wszystko dzięki niewłaściwym skojarzeniem. Kortykosterydy to nie sterydy anaboliczne. Leki te podobne są do substancji wytwarzanych przez organizm ludzki, a ponadto podaje się je drogą wziewną przy pomocy różnego rodzaju inhalatorów sterydowych, dzięki czemu nie trafiają one bezpośrednio do dróg oddechowych.

 

 

Postępowanie w przypadku ataku

 

Atak astmy może wydawać się groźny, toteż u wielu osób wywołuje panikę. Najważniejszym krokiem, jaki należy wykonać podczas ataku, jest inhalacyjne podanie dziecku leku objawowego (niebieski), po uprzednim zapoznaniem się z planem postępowania podanym przez lekarza. Rzeczą równie ważną jest, aby stworzyć wokół chorego spokojną atmosferę, za wszelką cenę wzbudzić w nim poczucie bezpieczeństwa. Nie powinno się w trakcie ataku obejmować dziecka ramieniem, gdyż może to w znaczny sposób ograniczać jego ruchy. Istotne jest, aby pomóc dziecku oddychać. W tym celu należy posadzić dziecko (pozycja leżąca nie jest wskazana) i postarać się, aby oddychało ono powoli i spokojnie. Lek objawowy powinien zacząć działać po upływie około 5 minut. Ustąpienie objawów wskaże na opanowanie sytuacji. 

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.