JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Mycie zębów to czysta przyjemność

Dodano: 2010-11-19
Choć mycie zębów trwa każdorazowo zaledwie kilka minut i w stosunku do całego dnia wypełnionego rozrywką stanowi jedynie znikomą, niezauważalną prawie przerwę w zabawie, to jednak bardzo często rodzicom trudno jest nakłonić dziecko do regularnego spełniania tego obowiązku, elementu prawidłowego utrzymania higieny, a już tym bardziej wyrobić w małym dziecku konieczny nawyk, który pozwoli na samodzielne dbanie o własne ząbki. Producenci artykułów zapewniających prawidłową higienę jamy ustnej robią wszystko, aby tę krótką, nierzadko w swej powtarzalności "natrętną" zdaniem dzieci chwilę maksymalnie uatrakcyjnić. To dzięki nim odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nakłonić dziecko do dbania o własne ząbki, staje się prostsza. Spróbujmy w tym miejscu jej udzielić.

W związku z tym, co napisaliśmy powyżej, chyba najprostszym sposobem na to, aby nakłonić nasze dziecko do regularnego mycia ząbków jest takie postępowanie, które niweluje wyraźną różnicę pomiędzy czasem zabawy, a obowiązkiem. Krótko mówiąc – uczyńmy z mycia zębów zabawę! W tym celu warto zaopatrzyć się w stworzone specjalnie dla dzieci przybory do higieny jamy ustnej. Zatem odpowiednia szczoteczka, odpowiedni kubeczek, odpowiednia pasta! Czy to już wszystko? Oczywiście, że nie, ale po kolei.

 

 

Atrakcja przede wszystkim

 

Nie trzeba wielogodzinnych, pewnie i męczących spacerów po centrach handlowych, aby zauważyć, jak bardzo zmieniła się oferta sklepów, w których nabyć możemy pasty, szczoteczki czy inne akcesoria niezbędne w utrzymaniu higieny jamy ustnej u dzieci. Różnicę da się zauważyć natychmiastowo. Producenci wiodących marek wykazują w tym względzie ogromne starania, aby czas mycia był dla naszych pociech nie lada atrakcją, zabawą przewyższającą często codzienne atrakcje.

 

Toteż oferują budzące zainteresowanie szczoteczki elektryczne w atrakcyjnych, przyciągających uwagę najmłodszych kolorach, szczoteczki, których kształt, np. postać Księżniczki czy Kubusia Puchatka nie tylko ułatwia trzymanie, ale i pobudza wyobraźnię. Coraz częściej szczoteczki takie zdobione są barwnymi nadrukami, wizerunkami ulubionych postaci z kreskówek, osobno dla dziewczynek i chłopców. Oczywiście pod magią atrakcyjności kryją się względy bezpieczeństwa, wygody i praktyczności. Szczoteczki o małych główkach (ograniczają w ten sposób ilość nakładanej pasty), optymalnie miękkim, rozwarstwionym w końcówkach (wspomagającym miękkość i delikatność szczotkowania), wielobarwnym włosiu, to prawdziwa rewelacja dla małych "szczotkowiczów”. Odbarwiające się w trakcie wielokrotnego szczotkowania włosie, pozwala na wyraźne wskazanie momentu, w którym powinna nastąpić wymiana całej szczoteczki bądź tylko, w przypadku szczoteczek elektrycznych, końcówki. Szczoteczki elektryczne mają jeszcze tę jedną zaletę, że wykonywane przez nią tysiące ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę, wywołują u dzieci przyjemne uczucie, dają pewność, że każdy ząbek został dokładnie i precyzyjnie oczyszczony z resztek pokarmu. Pod względem uatrakcyjnienia produktów producenci poszli o krok dalej. Stworzyli bowiem szczoteczki, które posiadają funkcję odtwarzania nagrań muzycznych. Szczoteczki "Tooth Tunes” firmy Hasbro są tego świetnym przykładem. Mycie zębów tego typu szczoteczkami to prawdziwy festiwal szczotkowania.

 

Z tak prezentującymi się szczoteczkami wspaniały komplet stanowią pasty do zębów nie zawierające cukru niebezpiecznego dla zębów dzieci, o owocowym smaku, na przykład malinowym czy truskawkowym, które nie szkodzą maluchom nawet po połknięciu. Tubki past dla dzieci zdobione są kolorowymi postaciami z kreskówek, w zależności od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko. 

Znajdziemy tutaj między innymi Kubusia Puchatka i Myszkę Miki dla najmłodszych, ale też disneyowskie Księżniczki bądź wojowników Power Rangers dla dzieci starszych. 

Podobnie ma się sytuacja z kubeczkami na przybory oraz nicią dentystyczną, dla której tworzy się opakowania o podobnych, niezwykle atrakcyjnych wzorach.
  
Ażeby wzbogacić zabawę, najwięksi producenci zamieszczają na swoich stronach internetowych zabawne i sprawiające wiele radości gry, w które dzieci mogą zagrać choćby przed każdym myciem ząbków. Za przykład może tu posłużyć "Atak Zębopsujów” dostępny na stronie Colgate. Oprócz tego oferowane są specjalne Plany Zajęć, wspomagające czy też utrwalające przekonanie o konieczności dbania o higienę jamy ustnej.

 

 

Dajemy dziecku przykład…

 

Zdajemy sobie sprawę, że dziecko samo siebie nie przekona do regularnego mycia zębów, tym bardziej już nie wyrobi w sobie koniecznego nawyku pozwalającego na prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Dlatego też my, rodzice powinniśmy dawać dziecku przykład i wspólnie szczotkować z nimi zęby. Ważne jest, aby ten wspólnie spędzany czas, w którym wykonujemy tę samą czynność, oprawić w zabawną formę. Dziecko może w pierwszej kolejności zadbać o czystość ząbków lalki lub misia. Mycie ząbków przed lustrem, bieżąca obserwacja siebie w trakcie szczotkowania to również element uatrakcyjnienia, stąd też zaleca się umieszczanie lustra na odpowiedniej wysokości, tak, aby dziecko mogło swobodnie patrzeć i wspólnie z mamą lub tatą robić dziwaczne, śmieszne minki. Nie zapominajmy, że mycie zębów powinno trwać odpowiednio długo, dlatego warto w tym celu zaopatrzyć się w minutnik bądź specjalnie w tym celu zaprojektowaną klepsydrę, która odmierzy dziecku w atrakcyjny sposób czas i zmobilizuje do dłuższego mycia ząbków. Świetny przykład stanowi klepsydra Mira Dent Sanduhr, która odmierza czas wynoszący dokładnie dwie minuty. Jest to produkt niezwykle praktyczny, wyposażony w specjalną przyssawkę, dzięki której można ją przymocować do gładkiej powierzchni niemalże w każdym miejscu łazienki (lustro, kafelki).

 

Wszystkie te zabiegi mające nakłonić dziecko do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej spełzną na niczym, jeśli nie odsłonimy przed dzieckiem podstawowego sensu, jaki płynie z regularnego szczotkowania ząbków. I sam fakt, w jaki sposób przekażemy ów sens, jakich słów użyjemy na wytłumaczenie dziecku konieczności codziennych zabiegów związanych z utrzymaniem czystości, od tego zależeć będzie efekt naszej późniejszej pracy. Warto zatem zastanowić się przez chwilę i sprezentować dziecku na poły bajkową historię, na przykład o psujących się ząbkach, dzięki której dziecko zrozumie, że ząbki białe i zdrowe staną się wtedy, gdy będziemy o nich pamiętać po każdym posiłku.

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.