JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Poddając się próchnicy pozostajesz z niczym!

Dodano: 2010-11-17
Widok szczerbatej buzi naszej pociechy może wywoływać na twarzach uśmiech, ale nie powinniśmy zapominać, że próchnica to nie tylko przejściowa choroba, która zniknie wraz z pojawieniem się u dziecka stałych zębów. Nic bardziej mylnego! Powikłania pochorobowe mogą okazać się daleko poważniejsze, niż tylko chwilowe ubytki w uzębieniu. Przekonajcie się, że słowo próchnica brzmi groźnie!

Definicja i przyczyny choroby

 

Próchnica jest bakteryjną, bolesną i mającą nieestetyczny wygląd chorobą zębów, której istota polega na odwapnieniu i rozpadzie organicznych struktur zęba. Proces ten poprzedza uszkodzenie szkliwa zębów na skutek negatywnych działań kwasów wytwarzanych przez bakterie, bytujące w nazębnej płytce bakteryjnej. Bakterie rozwijają się z odkładających się resztek pokarmowych, zwłaszcza cukrów, odpowiedzialnych za spadek pH płytki nazębnej, a w konsekwencji rozpoczęcia procesu demineralizacji.

 

Jeśli mówimy o próchnicy u najmłodszych dzieci, to wypadałoby wspomnieć również o tak zwanej próchnicy wczesnej, chorobie, z którą walczy się bardzo trudno z dwóch zasadniczych przyczyn. Po pierwsze dlatego, że dotyczy ona uzębienia mlecznego, które w daleko większym stopniu narażone jest na działanie choroby, przez co próchnica atakuje i rozwija się bardzo szybko i błyskawicznie dociera do miazgi zębów, stając się przyczyną częstych zapaleń. Po wtóre zaś dziecko w trakcie postępującej choroby nie odczuwa bólu. Nie trzeba więc zbytnio tłumaczyć, że zbyt późna interwencja kończy się tutaj próchnicą głęboką i w efekcie usunięciem zęba, a w zasadzie jego pozostałości.

 

Przyczyny wywołujące próchnicę zębów u dzieci koncentrują się w trzech zasadniczych obszarach. Grupę pierwszą stanowią przyczyny o charakterze dietetycznym, które wynikają z przyjmowania zbyt dużej ilości produktów o wysokiej zawartości cukrów. Podjadanie słodyczy, picie słodkich, gazowanych napojów oraz słodkiego mleka przed zaśnięciem – oto najwięksi sprzymierzeńcy próchnicy. Oprócz uwarunkowań dietetycznych warto wspomnieć o złej higienie jamy ustnej sprzyjającej powstawaniu siedlisk bakterii. Próchnica może być także wywoływana przez indywidualne cechy dziecka (osłabienie genetyczne szkliwa).

 
 

Objawy choroby i jej przebieg

 

Być może wydaje się to dziwne, ale często bywa tak, że próchnica rozwija się już w pierwszym roku życia dziecka. Wówczas, przy tak wczesnym początku choroby, okres krytyczny przypada na 3-4 rok życia, co przynosi dalsze konsekwencje. Zbyt wczesne osłabienie szkliwa, a tym samym słabnąca mineralizacja powodują próchnicę zębów mlecznych. Z kolei zbyt szybka utrata zębów mlecznych wywołuje przedwczesne pojawienie się stałych zębów, narażenie ich na atak próchnicy, w ostateczności poważne wady zgryzu. Wszystko to wskazuje na konieczność walki z próchnicą i jej zapobieganie już u niemowlaków. 

W rozwoju choroby wyróżnić można cztery podstawowe stadia:

próchnicę powierzchniową: na tym etapie dochodzi do osłabienia szkliwa, co objawia się porowatością powierzchni zębów, a także niewielkimi przebarwieniami; brak bólu sprawia, że dziecko i jego rodzice powinni z większym wyczuleniem obserwować jego zęby
próchnicę średnią: dotyczy ona zębiny, a postępujące zmiany próchnicowe przenikają w głąb zęba i nie dotyczą już tylko wierzchniej warstwy, wyłącznie szkliwa, powodują natomiast niewielkie ubytki na powierzchni zęba; w tym stadium dziecko może odczuwać ból

próchnicę głęboką: stadium choroby występujące pod postacią rozległych i głębokich ubytków, w znacznym stopniu dotyka miazgi zęba, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy, w efekcie czego dochodzi do powstania stanu zapalnego z korzeniem zęba włącznie, czego efektem jest uciążliwy ból

- ostatni etap wiąże się już z całkowitym zniszczeniem kory zęba, wywołaniem stanu ropnego i obrzęku dziąsła, które jest zaczerwienione; ból, jaki się pojawia, może promieniować w kierunku karku, szyi i ucha; bywa również, że stanowi temu towarzyszy gorączka.

 

 

Powikłania i następstwa choroby

 

Nie da się ukryć, że z próchnicą wiążą się często dolegliwości bólowe, i to zarówno jako efekt postępującej choroby, jak i konsekwencja dokonywanych zabiegów dentystycznych o charakterze leczniczym. Niemniej jednak większość powikłań i dotkliwych następstw wynika z zaniedbań i braku leczenia. Toteż najczęściej dochodzi do zapalenia tkanek około wierzchołkowych zęba, jak również ropienia w okolicach zaatakowanego próchnicą zęba, ziarniaka, czy nawet przetoki ropnej. Długo się utrzymujące ognisko zapalne przynieść może bardziej poważne następstwa w postaci zakażeń innych narządów. Ten, któremu wydaje się, że usunięcie zęba, całkowicie rozwiązuje problem, pozostaje w błędzie. Otóż rozlegle braki w uzębieniu mogą powodować fatalną w skutkach wadę zgryzu.

 

 

Leczenie i profilaktyka

 

Aby uchronić nasze dziecko przed próchnicą należy pamiętać o:

 

- odpowiednio wcześnie rozpoczętych wizytach u dentysty (już od 1-2 roku życia)

- regularności wizyt (średnio co pół roku lub częściej, gdy wskazują na to indywidualne skłonności do zachorowań)

- profilaktycznym podawaniu 6 miesięcznemu dziecku fluoru w kroplach po wcześniejszej konsultacji z pediatrą

- prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej, o czym szczegółowo już pisaliśmy

- ograniczeniu spożywanych słodyczy i słodkich napojów.  

 

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.