JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Porwani przez taniec

Dodano: 2010-10-19
Rozmowom o tańcu może nie być końca. Jego rozmaite gatunki odpowiadają różnym temperamentom, określonym okazjom czy nastawieniu na odpowiednią zabawę danego dnia. Taniec w życiu dziecka gra również niebagatelną rolę. Szczególnie tego malucha, którego rozpiera energia lub posiadającego ów dryg w nogach. W czym taniec może być mu pomocny, co potrafi rozwijać i w jaki sposób zaciekawiać?

Nim dokładniej przeanalizujemy wpływ tańca na dziecko, przede wszystkim punktem wyjścia musi być ruch. Jego ważna i zarazem konieczna funkcja podczas wielu lat dzieciństwa może towarzyszyć dziecku pod różnymi postaciami. Prócz popularnych zajęć sportowych, taniec – jest tą szczególnie weselszą. A przecież "nóżka chodzi", gdy muzyka w tle...

 
  

Dryg relaksu i otuchy
Dotlenianie mózgu, rozwój mięśni – to zalety ruchu. Jego modyfikację przynosi taniec, a naturalne zapotrzebowanie dziecka na spożytkowanie posiadanej energii – taneczny takt ciała w rytm muzyki. Prócz rozładowywania energii, dzięki tańcowi można również polepszyć swoją postawę, która szczególnie u dzieci jest narażona na szkodliwe zniekształcenia we wczesnym okresie życia. Pozwala również przezwyciężyć kompleksy, nieśmiałość ku większej pewności siebie, zaburzenia koncentracji czy problemy z orientacją przestrzenną. Ćwiczy spostrzegawczość, pamięć i szybkość reakcji, a także zdolności motoryczne. Nie raz już przyjemne z pożytecznym okazało się zbawienne przy wielu schorzeniach: przykładów jest wiele od zabaw korekcyjnych po hipoterapię. Której by zalet tańca nie wymienić, pełni on funkcję niezwykle stymulującą. Taniec to również ćwiczenie savoir-vivre'u. A poza tym to dobry pomysł na przyjemne spędzenie czasu. I relaks.
Zachęcanie dzieci do ruchu – w tym tańca – jak widać niesie ze sobą wiele korzyści. Zapisanie ich (począwszy od 4 roku życia) na zajęcia taneczne pozwala rozwinąć w nich cechy intelektualne, ułatwiające realizowanie zadań w szkole. I tak, wspomniana poprawa koncentracji idzie w parze z nabywaniem łatwości w nauce czytania i pisania czy dążeniem do realizacji założonych sobie celów. Rozwój wyobraźni, a nawet talentów artystycznych intensyfikuje się podczas tańca swobodnego, w którym dziecko może elastycznie dobierać krok, swój ruch pod kątem muzyki, wyłamując się spod ram tańca towarzyskiego.
Wszelkie kółka i zajęcia taneczne mają na celu zapatrywanie dziecka na współdziałanie, integrację w zespole, rozwijanie wyobraźni, wrażliwości muzycznej i artystycznej. Mogą aktywizować do działania czy też relaksować dzieci nadpobudliwe (odpowiednio taniec szybki czy w wolnym tempie). Dużo dają również ćwiczenia oparte na tańcu lub te korzystające z muzyki w trakcie spotkań w gronie dzieci. Podczas granej melodii, następuje przerwa i dzieci muszą wykonać jakieś zadanie: znaleźć swoje wcześniej upatrzone miejsce lub wykonać jakąś figurę gimnastyczną, po czym wracają do swoich dotychczasowych kroków. Jak widać to też świetna forma zabawy.

 
  

Bez tańca ani rusz?
Taniec obecny w wielu kulturach od zarania dziejów pełni różne funkcje – od sztuki, poprzez modlitwę po formy dialogu czy wyrażania uczuć. Bez cienia wątpliwości taniec wytwarza u dzieci dużo hormonów szczęścia (zresztą również u dorosłych). To tu nadmiar energii transformuje się w pozytywne emocje, ogólnie – błogostan. Naturalna potrzeba ruchu u małych dzieci musi zostać w miły sposób wyzyskana. Taniec jako fizyczne doznanie przenosi dziecko w stan więcej niż szczęśliwości, ale też swym taktem w mgnieniu oka ukołysze do krain aktywnego wypoczynku, odprężającego ferworu tańca. Przecież nie może być inaczej, skoro dźwięki i miło brzmiące wibracje towarzyszą maluchowi od niemal niepamiętnych chwil. Już mama nosząca go w brzuszku, wprawiała jego i siebie w dobry nastrój, rozmawiając z nim, czy razem słuchając kojącej muzyki...

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.