JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
4 ściany dziecięcego świata

Dodano: 2010-09-09
Sztuką w przenośni i praktycznej jej realizacji jest urządzenie pokoju dla dziecka. Prócz dosyć istotnej rzeczy, jaką jest priorytetowa obecność na przykład biurka do odrabiania lekcji, równie ważna jest kompozycja oraz sposób rozłożenia pozostałych elementów pokoju, łóżka, sektora zabawy. Bawiąc się kolorami, przestrzenią, dodatkami można stworzyć klimat dobrego samopoczucia.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. A tam – w pokoju! Po ciężkim dniu, w minikrólestwie jest okno, promyki słońca, łóżko i miejsce gier oraz zabaw – w takiej przestrzeni dziecko może nabrać sił oraz odpocząć.
 

Uniwersalność i zmysł przestrzeni

Zabawa, sen, nauka – jak mądrze zagospodarować miejsce i rozłożyć pokojowe puzzle? Te trzy elementy muszą komponować się na wnętrze przytulne, przyjazne dziecku i odwrotnie – takie, gdzie z lubością przebywać będzie pociecha. Poczucie przestrzeni, estetyczności i praktycznej pomysłowości jest na wagę złota. Zatrzęsienie meblowych ofert – szczególnie tych kierowanych dla najmłodszych mieszkańców bajecznego lokum takie samo jak przytłoczenie geometrycznymi bryłami z buku czy sosny w małym pokoju. Minęły czasy, kiedy nieprzydatne meble ze wspólnego pokoju rodziców miały zawędrować do miejsca, gdzie będzie mieszkało dziecko. Piękno oferowanych dziś elementów zabudowy pokoju oczarowuje również rodziców, którzy starają się za wszelką cenę sprostać najnowszym trendom.


Sektor nauki
Najlepiej, gdyby w wyborze mebli udział miało również dziecko – razem z nim można sprawdzić ich wysokość (w obawie przed zaburzeniami w rozwoju kośćca i postawy) lub dobrać odpowiedni zestaw kolorystyczny. Można zrezygnować z nazbyt rozbudowanego biurka, kosztem stołu – szczególnie, gdy ma się mniejszy pokój. Warto dopytać o możliwość zakupu i sprawnego montażu miniszafki na zeszyty czy podręczniki lub szuflad podwieszanych pod owym stołem.
Kolejną rzeczą jest wygodne krzesło z regulacją wysokości, aby z czasem można ją było dostosowywać do wzrostu dziecka. Póki co, odpowiednią wysokość powinny znamionować dwa czynniki: nogi dziecka zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i stopy płasko przylegające do podłoża.
Swego rodzaju naturalnym zyskiem światła jest ustawienie stołu, przy którym dziecko będzie odrabiać lekcje – aby znajdował się on w pobliżu okien. Kiedy będzie robić się ciemno, przyda się lampka biurowa z ruchomym pałąkiem (gdy dziecko jest praworęczne – oświetlenie musi być ustawione z lewej strony – a dla leworęcznych z prawej). Pamiętajmy o zachowaniu odległości od lampy do blatu, aby światło oświetlało 2/3 wielkości stołu. W przypadku stołu z miejscem na komputer trzeba zwrócić uwagę, czy stacjonarny "pecet" umieszczany pod biurkiem nie przyblokuje miejsca na nogi i krzesło. Nieoceniona jest podpółka na klawiaturę i otwór w którymś z rogów blatu na kable od myszki i monitora.


Strefa zabawy
Dziecko zazwyczaj rozkłada swe skarby na podłodze – zatem nie obędzie się bez zakupu dywanika lub małej maty, aby w pewien sposób zaznaczyć sektor zabawy i odseparować chłodną podłogę podczas wielominutowych zabaw na siedząco. Co do górnych półek w regałach (ale takich, z których dziecko może zdjąć swoją ulubioną rzecz) – powinny być one stabilnie przytwierdzone, tak, aby nie zrobiły krzywdy dziecku. Obok mebli, ważnym elementem są plastikowe pojemniki na klocki czy zabawki – utrzymywać będą one porządek i zawsze umożliwią szybkie ogarnięcie pokoju dla zyskania na powrót większej ilości miejsca. Nie tylko strefa zabawy wpływa na dobre samopoczucie dziecka, ale całość wystroju pokoju. Ciekawym, ubarwiającym rozwiązaniem są naklejki na meble z ulubionymi postaciami z bajek i filmów.


Miejsce snu
Łózko, ten niezwykle ważny element wystroju, ze względu na swe wymiary i wskazania, co do rozstawu należy umieścić w dalszej perspektywie od okna. Dobrze, jeśli jest w nim miejsce na przechowywanie pościeli, aby nie tylko się nie kurzyła, ale podczas odwiedzin rówieśników – nie potęgowała rozgardiaszu i niewygody. W przypadku dość wysokich pokoi można pomyśleć o łóżku pod sufitem, co podobnie jak wnęka łóżkowa odciąża metraż i bezcenne metry ukochanego miejsca. Warto wzbogacić okolice łóżka o półkę nad nim, z niezbędnymi książkami, komiksami, no i rzecz jasna lampką nocną – aby zawsze pod ręką był jej włącznik - strażnik przed złymi duchami. Można pomyśleć o fluorescencyjnych gwiazdkach podczepianych pod półkę, oddających w nocy zgromadzone światło. Wszak odpoczynek istoty tak energicznej jest również ważny.


Wymarzone gniazdko

Kardynalne błędy podczas zakupu mebli to: kółka montowane  w celach łatwiejszego przesuwania biurka czy komody – nie są zbyt pewne, je śli w ich otoczeniu znajduje się dziecko. Celować należy w meble, gdzie nie ma nadmiernie wystających elementów, rantów i spiczastych zakończeń. Dobrym wydatkiem okazują się te meble, które posiadają regulację wysokości – wszak dziecko jeszcze trochę lat będzie rosło. Co do wystroju samego pokoju to w kwestii barw należy unikać jaskrawych bądź ciemnych kompozycji – preferowane są głównie jasne, pastelowe lub ciepłe kolory, np. zielony, brzoskwiniowy i żółty pobudzają do skupienia, tak ważnego w trakcie odrabiania lekcji, a poza tym nastrajają optymistycznie.
Tak czasami uciążliwy obowiązek szanowania porządku nakładany przez rodziców na dziecko – podczas urządzania pokoju okazuje się pierwszym kryterium, według którego końcowy efekt ładu może okazać się więcej niż pozytywny. Najważniejsze jednak cechy pośród wyboru mebli dla dzieci to bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka wykonania.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.