JestemDzieckiem.pl
Ilość: 0 

0
Zakup wózka dziecięcego

Dodano: 2010-09-02
Kilkadziesiąt centymetrów poszycia, daszek, pasy, gondola – umieszczone na ramie z kółkami – to najmniejszy raj na ziemi – wózek dziecięcy transportujący malutką istotę, nieprzysparzający jej i tak dodatkowych trosk. Zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków podczas spacerów i codziennych wędrówek, a co za tym idzie dokonania właściwego wyboru wózka, spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi.Szczególnie dużym problemem jest zakup wózka, w sytuacji, gdy niedługo ma narodzić się pierwsze maleństwo. Prócz względów finansowych, mały pojazd dla Twego dziecka musi być praktyczny, wygodny dla bobasa i pożyteczny Tobie w trakcie przechadzek (np. regulowana rączka, podwozie z bagażnikiem). Podobnie jest z jego przeznaczeniem: czy ma służyć rodzicom często przemieszczającym się lub nie (lekkość, składalność, a z drugiej strony amortyzatory przydatne w trakcie usypiania).

Jadą wózki kolorowe...
Wybór jest iście zawrotny. Wózki spacerowe, głębokie, bliźniacze, wielofunkcyjne, podróżne, trój-, czterokołowe, a dziecko już w drodze. Kluczowe w tym ofertowym ogromie jest bezpieczeństwo dziecka (znak z literą B w trójkącie na oznaczeniu wózka): przed zakupem wózka głębokiego dla nowonarodzonego dziecka warto zwrócić uwagę na hamulec obu tylnych  kół, czy wózek ma regulowaną rączkę, czy nie posiada szczelin, by malec nie wkładał w nie palców, należy  też skontrolować jakość kół, ich mobilność. Warto też wypróbować, jak pojazd pokonuje próg, czy jest mobilny, zobaczyć czy puszczony przed siebie pojedzie prosto, można też sprawdzić kołysanie się jego na boki. Wózek nie powinien mieć ostrych krawędzi, posiadać zabezpieczające zapięcia i budkę umożliwiającą obserwowanie dziecka. Najlepiej wziąć noworodka do sklepu z wózkami, ułożyć go w gondoli i przejechać z nim kilka metrów. Istotna jest kwestia amortyzacji – szczególnie uwzględniając drgającą główkę dziecka podczas jazdy.  Około 10 miesiąca życia malca można pomyśleć nad zakupem wózka spacerowego.

Wózek na drogę
Wózek głęboki z lekka przesłaniał świat, ale też dawał dziecku maksimum relaksu podczas jazdy. Pomiędzy 10 a 12 miesiącem gondola wózka staje się bardziej pionową – to już niemal mobilne siedzisko ciekawskiego świata malucha. Wózki te komfortem kuszą również rodziców, gdyż są składane, zwrotne, lżejsze (stalowo-aluminiowe) i o dogodnych gabarytach. Spacerówki są cztero- i trójkołowe. Oczywiście najlepszym wyborem wózka (praktyczno-ekonomicznym) byłby ten, który posiada gondolę i nosidło z siedziskiem, czyli połączanie wózka głębokiego ze spacerówką. Natomiast wózki trójkołowe są mniej stabilne, utrudniają manewrowanie w ciasnych pomieszczeniach.
Przy zakupie spacerówki należy uwzględnić aspekt bezpieczeństwa dziecka – czy zapięcia nazbyt nie utrudniają wyjęcia maluszka z wózka. Dodatkową ochroną są wszelkie przykrycia na nóżki pociechy, folie przeciwdeszczowe czy minimalizujące podmuchy wiatru lub nadmierne promienie słoneczne. Nieocenioną zaletą jest możliwość zdejmowania tapicerki z wózka i jej konserwacja (wszak spacerówki bywają używane do 3 roku życia). Komfortem dla rodzica jest możność złożenia wózka i umieszczenia go w bagażniku samochodu. Wspomnieć też trzeba o podstawowych udogodnieniach wózka, takich jak regulowana rączka i podnóżek (dla rosnącego dziecka). Dobrze, jeśli spacerówka ma odchylane siedzisko, aby umożliwić zmęczonemu dziecku drzemkę.

Lepsza marka – dobry wybór
Najlepiej przy zakupie wózka preferować znane firmy lub zasięgnąć opinii o nich i ich asortymencie. Ugruntowana marka to mniej niemiłych niespodzianek w trakcie eksploatacji wózka. Pokrótce przedstawimy trzech przodujących producentów wózków dziecięcych:
  • Chicco – spacerówki tej firmy to nacisk na bezpieczeństwo: barierka z tacką przed siedziskiem, przednie koła mają możliwość blokady, fotelik wyposażony w pasy pięcioczęściowe. Wózki te, to również komfort dla rodziców – łatwość składania podczas transportu, liczne schowki na podręczne przedmioty czy bagażnik na większą ilość rzeczy
  • Maxi Cosi – wózki głębokie tego holenderskiego producenta umilają życie noworodków – posiadają moskitierę czy osłonę przeciwdeszczową, zawierają materac, który minimalizuje dyskomfort jazdy po nierównym podłożu. Również spacerówki tej marki to maksimum wygody dla małego podróżnika: odpowiednio dopasowane foteliki, gdzie istnieje możliwość zmiany kierunku siedziska względem jazdy
  • Quinny – to wózki o kołach dużych i podwójnych, co zwiększa pewną jazdę z dzieckiem. Wygodę podkreśla łatwość składania takiego wózka, za pomocą przycisku, a stelaż wykonany jest z aluminium. Firma nie zapomniała o podstawowych udogodnieniach dla rodzica w postaci regulowanej rączki, ale i dla dziecka – dość pewna amortyzacja.

Jak też widać – rynek wózków nie ułatwia wyboru i co ważne – dobrego wyboru, z dodatkowym  przeświadczeniem, że właściwie wydaliśmy nasze pieniądze. Dobry wózek oznacza nie tylko dobrze zainwestowane złotówki – to coś więcej: bezpieczeństwo i wygoda dziecka oraz komfort i spokój rodziców.

Błażej Polcyn

Komentarze

ilość komentarzy: 0

Facebook:  

Temat:     

Treśc komentarza:  

Przepisz kod z obrazka: Captcha Podpis:     

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.